1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2)

Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2)

Bakanlar Kurulu Sona Erdi (2)
A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın imzaya açıldığını belirterek, sözleşmeli erbaşlarla ilgili olarak, "S

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın imzaya açıldığını belirterek, sözleşmeli erbaşlarla ilgili olarak, "Sayıları bin civarında bu grupta görev yapacak askerler görevine başladılar. Ancak bunu daha özendirici hala getirmek ve yeni kadrolar ihdas etmek suretiyle yeni bir düzenleme yapılıyor" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Bakanlar Kurulu sonrasında toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantıda Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşüldüğünü söyleyen Arınç, tasarıya ilişkin şunları söyledi:
"Tasarı olumlu bulundu, imzaya açıldı. İmzalar tamamlandıktan sonra TBMM'ye sevk edilecek. Bu şahsen kamuoyunda da bilinen bir konudur. Esas itibariyle şunu söylemek istiyorum; özellikle hudut birliklerinde görev yapmak üzere bir buçuk yıl önce bir kanun çıkarmıştık. Bu kanunla askerliğini yapmış, belli yaşa gelmiş, kendilerine sözleşmeli olarak belli bir ücret verilecek, tazminat verilecek, ama görev yerleri belli olacak, ama asgari 7 veya 9 yıl çalışacak olan erbaş tasarısıydı. Sayıları bin civarında bu grupta görev yapacak askerler görevine başladılar. Ancak bunu daha özendirici hala getirmek ve yeni kadrolar ihdas etmek suretiyle yeni bir düzenleme yapılıyor."

TOBB SEÇİMLERİ ERTELENDİ
Başbakan Yardımcısı Arınç, TOBB seçimlerinin de Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldiğini kaydetti. "Birinci kademe seçimlerini Mayıs ayında, genel kurul seçimlerini de Ağustos ayına ertelenmesi konusunda bir Bakanlar Kurulu kararı kabul edildi ve Resmi Gazete'ye yayımlanmak üzere gönderildi" diyen Arınç, "Yani Türkiye'de bu işi takip eden önemli bir kesim var, onlar bilmelidirler ki; Odalar ve Borsalar Birliği seçimlerinin Şubat ayının başında başlaması planlanan takvimi Mayıs ayına, genel başkanlık ve diğer organların seçimi ise Ağustos ayına ertelenmiş oldu" şeklinde konuştu.
Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki bir kanun tasarısını da görüştüklerini kaydeden Bülent Arınç, tasarının geçen hafta komisyonden geçtiğini hatırlatarak, "Bu hafta getirilmesi mümkün görülmedi, ama önümüzdeki hafta Salı gününden itibaren Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın da Meclis'te görüşülmesi için AK Parti grubu olarak çaba gösterilecektir" diye konuştu.
Şırnak'ta bir halı saha kenarındaki istinat duvarının göçmesi sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiği kazanın da Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldiğini kaydeden Arınç, "İki halı sahanın da ruhsatsız olduğu öğrenilmiştir" diyerek "Bakanlığımızca da teknik elemanlar süratle olay yerine sevk edilmiştir" diye konuştu.
(AT-YHY-Y)

28.01.2013 20:32:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT