1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Yılmaz Yeni Kalkınma Planını Açıkladı

Bakan Yılmaz Yeni Kalkınma Planını Açıkladı

Bakan Yılmaz Yeni Kalkınma Planını Açıkladı
A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 10'ncu kalkınma planını Çanakkale'de açıkladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde yapılan merkezi laboratuvarın açılışında konuşan Bakan Yılmaz, Ar-Ge çalışmalar

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 10'ncu kalkınma planını Çanakkale'de açıkladı.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde yapılan merkezi laboratuvarın açılışında konuşan Bakan Yılmaz, Ar-Ge çalışmalarının önemine işaret etti. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için teknolojik çalışmalara önem vermesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Artık başardık, belli bir yere geldik diye rehavete kapılırsak arzu ettiğimiz hedeflere ulaşamayız. Bir taraftan da ikinci bir hamle yapmamız gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye'nin ikinci bir sıçrama yapması gerekiyor, tam arzu ettiğimiz yere ulaşmak için. Burada da yeni hedefler koymuş durumdayız; 2023 hedefleri. 2 trilyon doları aşan bir yurt içi hasıla hedefliyoruz. 25 bin dolar en az kişi başına gelir hedefliyoruz. Ar-Ge harcamalarımızı yurt içi hasılamızın yüzde 3'u civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için de özel sektör payını üçte ikilere kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Birçok alt sektörde bu hedeflerimizin açılımları var. Hepsi için kritik olan faktör teknolojik araştırma geliştirmedir. Buralarda yapacağımız çalışmalar, sağlayacağımız ilerlemeler 2023 vizyonumuz için kritik bir öneme sahip. Tekonolojiyi, bilgiyi tüketen bir ülke olarak, arzu ettiğimiz yere ulaşamayız. Tabii ki tüketeceğiz. Dünyadaki bilgiyi de alacağız ama bilgiyi kendimiz de üretmezsek, hep başkalarının ürettiği bilgi ve teknolojiyi kullanırsak 2023 hedefimize ulaşamayız. Dolayısı ile önümüzdeki dönemin Türkiye için ana gündemi, araştırma, geliştirme, bilgi ve teknoloji üretimi, bunun da katma değere dönüşmesidir. Bunu yaptığımız zaman gerçek anlamda kalkınmış olacağız" dedi.
Yeni kalkınma planını da açıklayan Yılmaz, "Türkiye için 10'uncu kalkınma planını hazırlıyoruz. Gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Merkezine insanı ve yenilikçiyi koyduğumuz bir planı hazırlıyoruz. Yaklaşık 2 yıldır bu planın hazırlıklarını yapıyoruz. 2014-1018 dönemini kapsayan bir plan bu. 5 yıllık bir süreci kapsıyor. 2023'e kadar 10 yıllık bir dönem var biliyorsunuz. O dönemin ilk 5 dönemini ayrıntılı bir şekilde planladık. Burada 46'sı özel ihtisas komisyonu, 20'si çalışma grubu olmak üzere 66 tane grup oluşturduk. Çalışmalarımız sonuçlandı. Katılımcı bir şekilde her alanda büyüme stratejimizden tarıma, kimya sektöründeki durumdan eğitime, sağlığa ve turizme kadar. Hemen hemen her alanda bu komisyonlarımız çalıştılar, raporlarını hazırladılar. Ayrıca ilk defa bu plan döneminde yerelden katkı aldık. Kalkınma ajanslarımız kanalıyla binlerce insanımızdan yeni planla ilgili fikirlerini, katkılarını aldık. Müsteşarlar toplantısından akil adamlar toplantısına, büyük elçiler toplantısına kadar çok çeşitli toplantılarla planlarımızın alt yapısını oluşturduk. İnşallah bu yıl bu planımızı da tamamlayıp meclisimize göndereceğiz. Hükümetimizin onayından sonra hayata geçireceğiz. Bu planda da odağımızı insan ve yenilikçilik oluşturuyor" diye konuştu.
Bakan Yılmaz, ÇOMÜ'deki açılışın ardından AK Parti Çanakkale İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle görüştü.
(CA-GD-MŞ-GS-E)

15.02.2013 12:38:50 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT