1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Yıldız: O Petrolü Bulup Çıkaracağız!

Bakan Yıldız: O Petrolü Bulup Çıkaracağız!

Bakan Yıldız: O Petrolü Bulup Çıkaracağız!
A+A-

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz'deki petrol iddialarına son noktayı koydu. Yıldız, Karadeniz'deki petrolü bulup kullanacaklarını söyledi. Yıldız: O Petrol bizimdir ve biz o petrolü bulacağız..

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz'deki petrol iddialarına son noktayı koydu. Yıldız, Karadeniz'deki petrolü bulup kullanacaklarını söyledi. Yıldız: O Petrol bizimdir ve biz o petrolü bulacağız..


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Türkiye Petrolleri - Shell Batı Karadeniz Sondajı Tanıtım Programı'na katıldı. Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmasında özel şirketlerle petrol arama çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yıldız, geçtiğimiz yıl yapılan sondaj çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, "Her ne kadar petrol ülkesi değilsek de o petrolün bulunduğu alanların olduğuna inanarak, bununla alakalı bütün teknik çalışmaları yaparak, Türkiye Petrolleri özel şirketlerle beraber çalışmalarını sürdürüyor. 2014 yılında 28'i yerli 17'si yabancı olmak üzere 45 tane petrol şirketi Türkiye'nin kara ve deniz alanlarında 301 bin kilometre karelik bölümde 226 adet sondaj gerçekleştirdik. 2014 yılında 90 adet arama ve tespit, 98 adet üretim olmak üzere 188 tane kuyu açıldı" dedi.

"PETROL İTHALATI AZALDI"
Türkiye'de doğalgaz ve petrol ithalatında azalma yaşandığını belirten Yıldız, "Bizim özellikler bir önceki yılla karşılaştırdığımızda kuyu sayısında yüzde 9'luk artış olduğunu görüyoruz. Bu arama kuyularının 60 adedi petrollü 2 adette gazla beraber karşımıza çıktı. Yurtiçinde ve yurtdışında 1.9 milyar dolarlık Türkiye petrolleri daha az petrol ve doğalgaz ithalatının olmasına yol açtı. Bu önemli bir gelişmedir. Tuzla'da sismik arama gemimiz inşa ediliyor. Bu yerli olması açısından son derece önemlidir. Sondaj ve platformuyla alakalı yerli kabiliyetlerimiz kullanarak sondaj platformu da gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"PLATFORM SON YAPTIKLARI SONDAJDA TESPİT YAPMIŞ"
"Karadeniz'de dünya devleriyle yapılan arama faaliyetlerinde istenilen sonuca ulaşılamamıştı" diyen Bakan Taner Yıldız, " Bugün geçecek sondaj platformuyla son yaptıkları sondajda tespit yapmışlar. İnşallah değerlendirilebilir bir rezerve ulaşabiliriz. Ham petrol fiyatları son 6 yılın en düşük fiyatlarına geriledi. Son 6 ayda benzin de 11 kez toplam 91 kuruşluk bir indirim yapıldı. 55 litrelik normal bir depo benzinde son 6 ay öncesine göre 50 TL, motorinde 45 TL'lik depo maliyetlerimiz azalmış oldu. Bunun karşılığı 6 milyon civarındadır. Bunun bir yıl devam ediyor olması halinde yaklaşık 12, 13 bin dolarlık rakama karşılık gelecek. Tabi bu israf edeceğimiz gereksiz yere kullanacağımız anlamına gelmez. Bunların yüzde 90'lar civarın ithal kaynaklardan karşılandığını bilmek lazım" ifadesini kullandı.

"ORADA PETROL VARSA ONU BULACAĞIZ"
Bakan Yıldız, programının arkasından Batı Karadeniz'de sondaj yapacak olan Noble Globetrotter II(Asil Gezgin) isimli platformu uğurladı. Boğazı geçerek Karadeniz'e açılan platformla ilgili Bakan Taner Yıldız, "Boğaz'dan geçecek olan sondaj platformun hem ülkemize, hem şirketlerimize hayırlar getirmesini temin ediyorum. İstenilen sonuçlara ulaşabileceğimizi görürüz diye umut ediyorum. Çok açık ve şeffaf davranmamamız lazım. Orada petrol varsa biz onu bulacağız. Petrol yoksa da bulamayacağız. Orada 200 bin 300 bin dolarlık harcamanın mutlaka karşılığını bulması lazım. İnandığımız ve ümit ettiğimiz için orada bu paraları harcayarak böyle bir çalışmayı başlatıyoruz" dedi.

"AVRUPA'NIN EN DÜŞÜK FİYATI ŞUAN DA TÜRKİYE'DE"
Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşle ilgili ise Yıldız, "Otomatik fiyatlama mekanizmalarıyla beraber ne varsa bunu uygulamak durumundayız. Biz dolarla alıp TL ile satıyoruz. Unutamamamız gereken bir şey var. Ham petrolün düşüş oranı benzin ve motorinin düşüş oranıyla aynı değil. 6 milyar dolar vatandaşın son 6 ayda cebinden daha az ödediği bir fiyattır. 6 yıl önce ki Kasım 2008 fiyatlarıyla hemen hemen aynı fiyata doğalgaz satılıyor. Sanayi, elektrik ve doğalgazda Avrupa'nın en düşük fiyatı şu anda Türkiye'de" şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT