1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Yıldız Felaket Madenindeki Son Durumu Anlattı

Bakan Yıldız Felaket Madenindeki Son Durumu Anlattı

Bakan Yıldız Felaket Madenindeki Son Durumu Anlattı
A+A-

Ermenek'te maden faciasında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Yıldız, "Şu an geldiğimiz nokta tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta." dedi.


Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki madendeki çalışmalar hakkındaki son bilgileri paylaştı. Bakan Yıldız "Şuan için ulaşabildiğimiz bir madenci kardeşimiz yok. Maden ocağının yapısını tek tek elden geçiriyoruz. Tahmin ettiğimizden zor bir noktadayız" dedi.

YILDIZ'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI;

"Her iki taraftan da buranın kapalı kutu gibi çamurlarla beraber kaplandığını görüyoruz. Yani çok ciddi bir basınçla beraber hem tahkimatın bozulduğunu hem de o çamurlu tabakanın her tarafı kapladığını gördük. Dolayısıyla izole bir sistemle karşı karşıyayız. Bizim desendredeki çalışmalarımız devam ediyor. Kendine has bir hızı var devam ediyor. Nefeslikte ise zannediyoruz maden ocağının kendi içindeki suyla beslenen bizim için tehdit oluşturmayan bir su var. Bu su tahliye ediliyor.

"ŞUAN GELDİĞİMİZ NOKTA..."

Ama sayın bakanlarımızla indiğimiz yapıda zaman zaman görüntülerde de izleyeceksiniz, karbondioksit seviyesinin yükseldiğini bir miktar metan gazıyla alakalı ölçümlerin yapıldığı bir noktaya geldik. Ama vagonların ters döndüğü, ahşapları sürüklediği bir manzarayla karşı karşıya kaldık. Zamana ihtiyacımız olabilir, ne kadar zamana ihtiyacımızın olduğunu her geçen metreyle beraber belirleyebiliriz. Şu anki geldiğimiz nokta tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta.

"ULAŞABİLDİĞİMİZ KARDEŞİMİZ YOK"

Şunu söylemem lazım. 1200-1300 metrelik maden ocağının altındaki bütün yapıyı tek tek elden geçirmemiz gerekiyor. Şu anda bununla alakalı ulaşabildiğimiz bir kardeşimiz yok. Bununla alakalı spekülatif haberler çok sık yapılıyor. Bunları doğru bulmuyoruz.

Biz sadece maden ocağının kendi içindeki suyu beslediğini anlıyoruz. Tabi ki bunun için erkenden bir şey söylememiz söz konusu değil. iki tane ihtimal var, baraj seviyesinin düşük olmasından dolayı. Bir tanesi eski maden ocağında biriken deponun bir anda boşalması, diğeri de oradaki bir nehir tipinin veya bir ırmak tipinin, oraya akıyor olması. Şu anda beslenmiyor orası.

"BİR KUSUR VAR ORTADA"

Bir kusur var ortada. Bu kusur eski maden ocağına girmekten kaynaklanıyorsa bunu paylaşacağız. Ama bunu söylemek için erken. Bunu ancak ocağın içi temizlendikten sonra, o toprak nerede yarıldı, onu belirledikten sonra yapacağız. Su ve çamurun toplamı 2 bin 500 tonluk bir miktarı kaplıyor. Oradaki yeni su miktarına girebilmiş değiliz."

A+A-

HABERE YORUM KAT