1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Şimşek'ten Emeklileri İlgilendiren FLAŞ Açıklama

Bakan Şimşek'ten Emeklileri İlgilendiren FLAŞ Açıklama

Bakan Şimşek'ten Emeklileri İlgilendiren FLAŞ Açıklama
A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilerin zam beklentileri için hiç de umutlu konuşmadı. Şimşek, emekli, maluliyet, dul ve yetimler konusuna değindi. Şimşek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ücret artışlarının ise ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olm

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilerin zam beklentileri için hiç de umutlu konuşmadı. Şimşek, emekli, maluliyet, dul ve yetimler konusuna değindi. Şimşek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ücret artışlarının ise ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere tüketici Tutarları endeksindeki değişim payı kadar artırıldığını kaydetti.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı sual önergesini cevapladı.

Şimşek, emekli, maluliyet, dul ve yetim aylıkları üstünden gelir vergisi alınmadığını, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışma olmadığını anlatım etti.
Kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarında yapılan artışların, devletin mali imkanları, ekonomik gelişme ve milli gelir düzeyi, genel geçim şartlarıyla yıllık enflasyon payları göz önünde bulundurularak tespit edildiğini anlatan Şimşek, memurlar ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının 2012’den itibaren toplu sözleşmeyle belirlenmeye başlandığını anımsattı.


Memur emeklilerinin de toplu sözleşme süreci sonunda belirlenen maaş katsayılarından etkilendiğini ve emekli aylıklarının buna göre arttığını anlatım eden Şimşek, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ücret artışlarının ise ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere tüketici Tutarları endeksindeki değişim payı kadar artırıldığını kaydetti.

Şimşek, 2002 Aralık-2015 Ocak döneminde emekli aylıklarında önemli artışlar sağlandığını vurgulayarak, bu kuşakta en düşük memur emekli aylığının yüzde 258.8, en düşük işçi emekli aylığının yüzde 316.9, en düşük Bağ-Kur’lu esnaf emekli aylığının yüzde 484.2 ve en düşük Bağ-Kur’lu tarım emekli aylığının yüzde 885.3 payında arttığını, aynı kuşakta TÜFE artışının yüzde 181.6 olduğunu belirtti.

Mehmet Şimşek, “Emekli aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üstünde gerçekleştiği ve aylıklardaki reel artışların emeklilerin satın alma kuvvetlerini de artırdığı görülmektedir. Öte yandan, emekli aylıklarında genel bir düzenlemeyle ilave artışlar yapılmasına yönelik halihazırda Bakanlığımızca yürütülmekte olan bir çalışma bulunmamaktadır” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT