1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Şimşek Antalya'da

Bakan Şimşek Antalya'da

Bakan Şimşek Antalyada
A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları (THY) tarafından Manavgat ilçesinde düzenlenen '2013 Türk Hava Yolları Yönetim Zirvesi' toplantısına katıldı. Manavgat'ta bir otelde basına kapalı gerçe

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları (THY) tarafından Manavgat ilçesinde düzenlenen '2013 Türk Hava Yolları Yönetim Zirvesi' toplantısına katıldı.
Manavgat'ta bir otelde basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yolları'nın dünyada Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini, son 10 yılda bir başarı hikayesi ortaya koyduğunu belirtti.
Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini THY gibi şirketlerle gerçekleştirebileceğini vurgulayan Şimşek, havacılık sektörünün dünyada en yoğun yaşanan sektör olduğunu, THY yöneticilerinin de bu büyüme sürecini iyi yönettiklerini ifade etti. Dünyada birçok hava yolu firması sıkıntı yaşarken, Türk Hava Yolları'nın başarıdan başarıya koştuğunu belirten Şimşek, bir vatandaş olarak Türk Hava Yolları'nı canı gönülden tebrik ettiğini söyledi.
'2013 Türk Hava Yolları Yönetim Zirvesi'nde THY'nin gelecek vizyonunu, hedeflerini ortaya koyduklarını anlatan Şimşek, "Türk Hava Yolları neredeyse geçen sene itibarıyla 9 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. Bu cironun yüzde 44'ü tamamen Türkiye'de kalıyor. Muazzam bir katma değer demek. Türkiye'nin turizminin, ticaretinin gelişmesinde en belirleyici faktörlerden bir tanesi de Türk Hava Yolları'nın başarısıdır" dedi.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise, THY'nin 2012 yılını başarılı bir şekilde tamamladığını, geçen yıl yüzde 78'i aşan bir doluluk oranı yakaladığını, 33 yeni hat açtıklarını, 9 milyar dolarlık bir ciroya ulaştıklarını bildirdi. Bu cironun tüm iştirakleriyle düşünüldüğünde 13 milyar dolara ulaştığını ifade eden Topçu, "Karlılığımız 79 yıllık tarihimizin en yükseğine, 1 milyar liranın üzerinde bir rakama ulaştı" dedi.
THY'nin yüzde 20 oranında büyüme kaydettiğini ifade eden Topçu, bugünkü toplantıda hedefleri belirlediklerini kaydetti.
Türk Hava Yolları olarak 20 Boeing 777 E 300 ile 20 Airbus 330 tipi uçak satın aldıklarını ve uçakların filoya dahil edileceğini ifade eden Topçu, Türk Hava Yolları'nın çok kısa zamanda daha geniş bir alana uçarak iki kat büyüme sağlayacağını belirtti. Dünyada en çok noktaya uçan hava yolu şirketi unvanına sahip olduklarını söyleyen Topçu, şu anda 119 noktaya seferler düzenlediklerini ve 2013 yılında 250 noktaya uçmayı hedeflediklerini söyledi.
(SÇ-SK-GS-Y)

19.01.2013 14:54:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT