1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BAKAN ŞAHİN'İN VAN GEZİSİ

BAKAN ŞAHİN'İN VAN GEZİSİ

BAKAN ŞAHİNİN VAN GEZİSİ
A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, birlik olunması durumunda aşılamayacak ve ulaşılamayacak hiçbir engelin kalmayacağını ifade ederek, “Çözüm süreci bize bu dağların güzelliğini, inci kefalinin mübarekliğini daha da güzel dünyaya haykırmamıza


Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Van'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Erciş 4. Uluslar arası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivaline katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Şahin İnci Kefalinin mücadelesinin çok ibret alınacak önemli bir yaşam mücadelesi olduğunu belirtti. İnci Kefali’nin neslinin devamı için geleceği için tatlı sulara akın ettiğini ifade eden Şahin, “İşte bu bölgenin insanları da engelleri aşarak bugünlere geldi. Bu balığın kutsallığından alınacak çok dersler var. Zaten kültür böyle bir şey. Bizim bunları özümsememiz böyle bir şey. Her şeyimizle bir bütünüz. Biz bir milletiz. Millet olmak ne demek? Ortak geçmişi olacak. Ortak geleceği olacak. Acısında, sağlığında, iyi gününde ve kötü gününde birlikte olacağız. Biz kader birliği yaptık. İşte o deprem acılarınızda da bütün Türkiye kardeşler topluluğu oldu, acılarınızı paylaştı. O sürecin yönetilmesi için herkes büyük gayret gösterdi. Başbakanımızın önderliğinde bakanlık olarak tüm bürokratlarımızla seferber olduk. Acıları daha hızlı indirelim diye. Cemre toprağa doğdu, havaya düştü ama şimdi cemre gönüllerimize düştü. Hep beraber bu güzelliği yaşıyoruz, hep beraber yarınlara çok daha ümitle sevgiyle yaklaşıyoruz. Biz bu mukaddes yolculuğa, size hizmet yolculuğuna çıktığımız zaman önce insan dedik. Dili dini, mezhebi ne olursa olsun Hz. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Amedi Hani’nin diliyle, Selahattin Eyyubi'nin gözüyle size baktık. Biz böyle inandık ve böyle yaşıyoruz. Şu güzellik, şu dağlar, şu göl, deniz başka hiçbir yerde yok. Bunu güzel kılan sizlersiniz. Biz kardeşler topluluğuyuz. Bakanlık olarak buradaki vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek tüm talepleri kendi taleplerimiz olarak kabul ettik ve sizin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz. Biz garibin, fakirin devletin şefkat eli olacağız dedik. Bu yolculuğa çıktığımız zaman kimsesizlerin kimsesi olacağız, yaşlının yetimin yoksulun yanında olacağız dedik. En son verdiğimiz bir kararla eşi vefat eden kadınlarımıza, çocuğu askere giden muhtaç ailelere sosyal destek veriyoruz. İstiyoruz ki iyi günde kötü günde beraber olalım. Devletin şefkat eli milletin üzerinde olsun. İnsanlar şefkat elini hep yüreklerinde hissetsin. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Çözüm süreci bize bu dağların güzelliğini, inci kefalinin mübarekliğini daha da güzel dünyaya haykırmamıza vesile olacak. Biz inanıyoruz ki bir olursak diri olursak aşılamayacak hiçbir engel yoktur, ulaşılamayacak hiçbir engel yoktur. Bugün dünden daha iyiyiz, yarın çok daha iyi olacak” dedi.


Yapılan konuşmanın ardından Bakan Şahin beraberinde Van Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Van Milletvekilleri Gülşen Orhan, Fatih Çiftçi ile birlikte Bendimahi Çayı’na inerek İnci Kefali Balığı’nın göçünü izledi. Tutulan ve kendisine uzatılan İnci Kefallerini dişi mi erkek mi diye bakan ve daha sonra çaya atan Bakan Şahin, gördüğü manzara karşısında hayranlığını gizleyemedi. Daha sonra açılan stantları dolaşan Bakan Şahin, kendisine hediye edilen tabloları aldı. Son olarak Kırgızların çadırını ziyaret eden Şahin, burada da Kırgızların yöresel kıyafetlerini giyerek, ikram edilen ayran ve pastalardan tattı.


\"\"

Festival alanından ayrılarak Sahilkent Aile Destek Merkezi'nin açılışını gerçekleştiren Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada her alanda kadına öncelik tanıdıklarına dikkati çekti. Çözüm sürecinin 10 yıllık bir sürecin devamı olduğunu ve bir yılda gelişen bir olay olmadığını bildiren Şahin, özgürlük ortamını geliştirmek, gözyaşlarını dindirmek için gece gündüz çalıştıklarını açıkladı. Kadınların inanması durumunda daha başarılı olacaklarına inandığını kaydeden Şahin, "Biz makamlara hizmet için bakıyoruz. Bütün yüreğimiz, bedenimizle, gönlümüzle buradayız. Bu süreci birlikte başaracağız. Çocuklarımız, torunlarımız bizimle iftihar edecek. Milletimizin yaşamına dokunacağız. Bu nedenle daha fazla kızımız eğitime kazandırıldı. Annelerimiz karnındaki çocukları daha sağlıklı ortamlarda dünyaya getirmeye başladı" diye konuştu.


Bakan Şahin, destek merkezinin ardından Erciş Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi'nin açılış törenine katıldıktan sonra van’dan ayrılmak üzere havalına geçti.

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT