1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Şahin'den Nazmi Gür'e Cevap

Bakan Şahin'den Nazmi Gür'e Cevap

Bakan Şahinden Nazmi Güre Cevap
A+A-

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Nazmi Gür’ün verdiği yazılı soru önergesine cevap verdi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Van'ın Çaldıran ilçesi Toprakseven köyünde oturan Vesim Zengin (15) ve komşusu Feyyaz Altan’ın (15) mazot getirmek amacıyla İran'a gittikleri, İran'da atlarına mazot yükleyen 2 çocuğun dönüş yolunda sınırı geçtikten sonra Türk askerleri tarafından durdurulmak istendiğini ve kaçmaya çalışan çocukların sabaha karşı saat 05.00 sıralarında askerler tarafından tarandığını öne sürdü. Gür, “Feyyaz Altan yara almadan köye ulaşmayı başarırken, İran sınırına doğru kaçmaya çalışan Vesim Zengin ise askerlerin açtığı ateş sonucu kafasından vurularak yaşamını yitirmiştir. Zengin'in askerler tarafından vurulduğu yerden alındıktan sonra İran sınırına götürülerek burada toprağa gömüldüğü belirtildi. Altan'ın durumu köylülere bildirmesi üzerine sınıra giden yaklaşık 50 yurttaş, burada askerler tarafından engellenmek istenmiş, daha sonra köylüler Zengin'i toprak altından çıkararak cenazesini Çaldıran Devlet Hastanesi'ne getirmişlerdir. Zengin'in cenazesi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde otopsi işlemleri yapıldıktan sonra köye götürülerek toprağa verilmiştir. Bu bağlamda Vesim Zengin’in ölümü ile ilgili açılan soruşturma hangi aşamadadır? Otopsi sonucu açıklandı mı? Açıklanmışsa Vesim Zengin'in kim veya kimler tarafından vurulduğu belirlendi mi? Sınırı geçmek isteyen köylüleri engelleyecek ve ölümlere sebebiyet vermeyecek yöntemler bulunmasına karşın, askerler tarafından doğrudan ateş edilmesinin nedeni nedir? Askerlere doğrudan ateş etme yetkisi mi verilmiştir? Van-İran sınırındaki infazların durdurulmamasının sebepleri nelerdir? Sınırda görev yapan askerlerin müdahaleleri hukuki midir? Sınırlardaki hukuksuz müdahaleler kapsamında soruşturma açılan ve ceza alan kaç asker ve askeri yetkili bulunmaktadır? Van-İran sınırında bugüne kadar toplam kaç vatandaşımız ölü bulunmuştur? Ölüm sebepleri nelerdir?” sorularını yazılı olarak yöneltmişti.


Bakan İdris Naim Şahin’in verdiği cevapta ise, “Yapılan inceleme neticesinde; akaryakıt kaçakçılığı yapmak maksadıyla yasa dışı yollardan Türkiye’den İran’a geçen Vesim Zengin ve Murat Altan adlı iki Türk vatandaşından Vesim Zengin’in 07 Ağustos 2012 tarihinde saat 01.00’de Türkiye sınırına 200 metre mesafede İran topraklarında, İran askerleri tarafından vurulduğu ve olay yerinde vefat ettiği, diğer vatandaşın Türkiye topraklarına kaçtığı, müteakiben ailesi tarafından cesedin üzeri ot ve toprakla örtülü olarak olay yerinde bulunduğu ve Çaldıran’a getirildiği, olaya ilişkin Çaldıran Kaymakamlığı ile İranlı yetkililer arasında 7 Ağustos 2012 tarihinde saat 12.00’de 182 numaralı Hudut Taşı’nda yapılan görüşmede, İran tarafının söz konusu şahsın kendileri tarafından vurulduğunu kabul etmediği ve olay yeri incelemesi maksadıyla cumhuriyet savcısının olay mahalline geçiş talebini uygun görmediği, olaya ilişkin Çaldıran Cumhuriyet Başsavcılığınca 2012/539 numaralı dosya kapsamında başlatılan soruşturmanın devam ettiği, son 10 yılda Van-İran sınırındaki kaçakçılık olayları sırasında toplam 48 kişinin yaşamını yitirdiği tespit edilmiştir. İran İslam Cumhuriyeti ile ülkemiz arasındaki sınırlar, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca 3497 Sayılı Kara Sınırlarının Korunması ve Güvenliği Hakkında Kanun hükümlerine uygun olarak korunmaktadır. Sınırlarda meydana gelen olaylar kapsamında açılan soruşturmalar ve sonuçlarına ilişkin bilgilerin ilgili cumhuriyet başsavcılıklarından talep edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT