1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Nihat Ergün'den Paris Açıklaması

Bakan Nihat Ergün'den Paris Açıklaması

Bakan Nihat Ergünden Paris Açıklaması
A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fransa'nın başkenti Paris'te PKK'lı Sakine Cansız ve arkadaşları Fidan Doğan ile Leyla Sönmez'in infaz edilmesine ilişkin tepkileri değerlendirerek, "Eks

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fransa'nın başkenti Paris'te PKK'lı Sakine Cansız ve arkadaşları Fidan Doğan ile Leyla Sönmez'in infaz edilmesine ilişkin tepkileri değerlendirerek, "Eksik bilgiler bizi doğru sonuca götürmez. Soruşturmadan sonra tepkilerin doğru olup olmadığı ortaya çıkacaktır" dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Abant'ta düzenlenen "Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı"nın ikinci günündeki oturumu başladı. Çalıştaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve üyeler katıldı.
Çalıştay sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Nihat Ergün, Paris'te öldürülen üç PKK'lı kadınla ilgili tartışmalara değindi. Bir süre beklemek gerekeceğini söyleyen Ergün, "Bugün itibarı ile yeni bir gelişme olup olmadığını bilmiyorum. Soruşturma hangi safhaya geldi bilmiyorum. Dolayısıyla biraz beklemek gerekecek. Sonucun açıklanması ve böyle bir cinayetin nasıl işlendiği, kimin tarafından ve hangi amaçla işlendiği ile ilgili bir sürü değerlendirme var. Bu değerlendirmelerin her birini ayrı ayrı ele almak lazım. Şu anda yapılan değerlendirmeler ancak soruşturma neticelendirildikten sonra bir yere oturabilir'' diye konuştu.
Eksik bilgilerle sonuca ulaşmanın zor olduğunu ifade eden Ergün, "Bu kadar uzaktan bilgilerle eksik bilgi kırıntılarıyla doğru bir sonuca ulaşmak mümkün değil. Konuyu daha yakından inceleyenlerin, daha somut bilgilerle hareket edenlerin yaptıklarına bakmak lazım. Bizim elimizdeki bilgilere göre şu anda yapacağımız değerlendirmeler eksik olur. Bu değerlendirmeler eksik bilgi ile yapılacak değerlendirmeler olduğu için bizi sağlıklı bir sonuca götürmeyecektir. Doğru bilgilere sahip olanlar bu değerlendirmeyi yapsın" ifadelerini kullandı.
Olaya gösterilen tepkileri değerlendiren Ergün, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Bu tür olaylarda her zaman çok değişik yaklaşımlar olur. Bunda da çok farklı yaklaşımlar ortaya çıktı. Örgüt içi bir hesaplaşma denilmesinden tutun da provokasyon ve çeşitli ilişkiler sonucunda ortaya çıktığı veya yabancı istihbarat servislerinin Türkiye'deki gelişmeler neticesinde süreci provoke etmek için attığı adımlara kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirmeler oldu. Tabii haklı-haksız birtakım değerlendirmeler ortaya çıkıyor. Soruşturmadan sonra tepkilerin doğru olup olmadığı ortaya çıkacak."
(BV-GS-Y)

12.01.2013 13:58:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT