1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Günay: "turizm Sektörü İstihdam Açısından Da Önemli Bir Sektör"

Bakan Günay: "turizm Sektörü İstihdam Açısından Da Önemli Bir Sektör"

Bakan Günay: turizm Sektörü İstihdam Açısından Da Önemli Bir Sektör
A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörünün istihdam açısından önemli bir sektör olduğunu belirterek, "Bu yıl 32 milyon turiste doğru gidiyoruz" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörünün istihdam açısından önemli bir sektör olduğunu belirterek, "Bu yıl 32 milyon turiste doğru gidiyoruz" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, beraberinde Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Kristal Teras ve İncekaya Su Kemeri'ni gezdi. Kristal Teras'a çıkarak 80 metre yükseklikten manzarayı seyreden Bakan Günay, fotoğraf çektirdi. Gezi hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Günay, Safranbolu'yu gezmekten çok mutlu olduğunu belirterek, "Safranbolu bildiğim ve daha önce geldiğim yer. Buradaki yeni çalışmaları görmekten mutlu oldum. Bu yıl Paçacıoğlu Konağı'nı gördüm, güzel bir yer. Safranbolu'da, Karabük'ün genelinde tarihi altyapıyı bu kadar doğa ile ilgili mekanları kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız. Safranbolu sadece sivil mimarlık örneklerinden ibaret değil. Safranbolu denilince eski sivil mimarlık örneklerini, geleneksel Anadolu örneklerini görüyoruz. Ama bu coğrafya doğa açısından çok zengin bir yer. Bu kanyon doğal görüntüsü itibariyle çok etkileyici bir yer. Bu kristal teras çok güzel bir yatırım olmuş. Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin tanıtım broşürlerinde bunu da değerlendirmeye çalışacağız. Safranbolu sivil mimarlık örneğinin yanı sıra kanyonu, doğası, sofra zenginliği ile Ankara ve İstanbul arasında Türkiye'nin, daha sonra dünyanın daha fazla görüp duyacağı bir yer olacağı mekan haline gelecektir. Bugün burada gördüklerimden çok mutlu oldum. Biz kamu kaynaklarını en iyi biçimde yerinde kullanmaya çalışıyoruz. Son 10 yılda Türkiye'ye gelen turist sayısı iki katından fazla arttı. 2003 yılı sonunda Türkiye'ye gelen turist sayısı 13 milyondu. Geçen yıl 31 milyonun üzerindeydi, bu yıl da 32 milyona doğru gidiyoruz. Gelirimiz de 10 milyar doların biraz üzerindeydi, şimdi 25 milyar doların eşiğinde, bu bize az geliyor. Turizmin bir de istihdam açısından son derece yüksek potansiyel. Turizmde çalışan insanlar başka toplumlarla tanıştıkları için kendilerini geliştirme şansları buluyor. Türkiye nüfusu genç olduğu için bizim için uygun bir sektör" dedi.
(ET-CC-Y)

15.12.2012 17:39:38 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT