1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bakan Günay Sel Bölgesinde

Bakan Günay Sel Bölgesinde

Bakan Günay Sel Bölgesinde
A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Royal Dragon Otel'de turizmcilerle görüşme yaptıktan sonra değerlendirmelerde bulundu. Bakan Günay, bölgede yaşanan selin ardından gerekli merciden bilgi aldığı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Royal Dragon Otel'de turizmcilerle görüşme yaptıktan sonra değerlendirmelerde bulundu. Bakan Günay, bölgede yaşanan selin ardından gerekli merciden bilgi aldığını söyledi.
Bölgede geçmişten gelen bir altyapı sorunu olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şöyle konuştu: "Bu tür musibetler bir tür nasihat yerine geçiyor. Alınması geciken önlemleri bir an önce alınması için hepimizi teşvik ediyor. Antalya turizmin gelişen yerlerinden biri olmasına rağmen son 3-4 yıl içinde 1300 kilometrelik alanda dere ıslahları yapıldı. Geçmiş yıllarda Antalya merkezini sel basıyordu. Şimdi bölgede son birkaç yıl içinde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Burada iki önemli dere var. Kömürlük ve Ilıca deresi. Kömürlük deresinde mendirek yapılmış, ıslah yapılmış ama ne yazık ki Ilıca deresinde sorunlarımız var. Ilıca deresi arazide müdahale edilmeden ilerleyen bir deredir. Akış bölgesinde sıkıntılar var. Teknik arkadaşlar ivedilikle bir çalışma yapacak. Ben de burada gördüklerimi ilgili bakan arkadaşlarıma hemen yarın Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlıkları'na aktaracağım. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı bu doğal afetin mağduru konumundayız. Mağduru olduğumuz için biran önce buraya geldim."

DÜZGÜN BİR YERLEŞİM PLANI YAPILMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR
Geçen yıllarda düzgün bir yerleşim planı yapılamadığını belirten Günay, şunları söyledi: "Bir bölgeye turizm, konut, ticaret fonksiyonları verilirken oradaki doğal kaynakların zaman içinde doğal biçimde gelişmesini koruyacak planların göz ardı edilmesinden kaynaklanıyor. Bulunduğumuz bölgenin bulunduğu havzaya göre kodu alçak bir bölge. Tehlikenin yüksek düzeyde olduğu biliniyor. Ama ben yaşadığımız her olaydan ders çıkarmak ve bunun başka bölgelere örnek teşkil etmesinin uyarısını yapmak istiyorum"

YAPILAŞMA YOĞUNLUĞUNDAN ÜZÜNTÜ DUYDUM
Türkiye'nin dünya turizminde 6'ncı sırada olduğunu ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sınırlardaki sıkıntıya rağmen dünyanın önde gelen ülkesinden biri olmayı başardık. Antalya gibi bir yerde gelecek olan ve gelen misafirlerimiz dizlerine kadar suyun içinde otururken, lobide otururken suya maruz kalırlarsa bizim bu gelişmeyi sürdürülebilir kalmada da ciddi sorunlarımız olabilir. Bundan sonra planlarımızın yoğunlaşmayı, betonlaşmayı değil, yeşili, doğayı korumayı daha fazla önemsemesi özenle, dikkatle takip etmesi gerekiyor. İçinde bulunduğumuz alan bir turizm merkezi değil, turizm tesisleri var ama özel çevre koruma bölgesidir. Özel çevre koruma bölgesindeki bu yapılaşma yoğunluğundan doğrusu ben çok üzüntü duydum. Özel koruma bölgesinde arkadaki yeşili, doğayı, dereleri gözetmek gibi başka kolaylıklarda sağlaması gerekir. Gördüğüm örnek çok iyi bir örnek değil. Bu 90'lı yıllarda bölgenin gelişmesine paralel yürümeyen bir plansızlığının sonucu. Bundan sonra bu alanlarda bu tür sorunlarla karşılaşılmayacak bir dikkati daha fazla göstermek zorundayız."

TURİZMCİLERİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER VAR
Turizmcilerin alması gereken önlemler bulunduğunu da anlatan Günay, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim daha fazla yatağa ihtiyacımız yok.Kaliteli yatağa ihtiyacımız var. Fazla oda yapmak, daha nitelikli otel yapmak zorundayız. Araziye daha dikkatli yerleşirsek, nitelikli bir konaklama tesisleri yaparsak, çevremizden geçse bile teğet geçebilir. Ama ne yazık ki dere yatakları, yeşili ihmal etmek gibi kolaylıklara kaçıyoruz. Sonra böyle bir bedel ödetiyor. Nitelikli yerleşim, nitelikli otel, nitelikli yatak yapma konusunda daha dikkatli olacağımıza inanıyorum. Gördüğüm birkaç olumsuz örnek var. Kaygılarım arttı. Tarihi, doğayı,yeşili,denizi koruyarak yerleşim yapılanlara ihtiyacımız var. Ne kadar doğamızı korursak, bu ülke üzerinde ilelebet yaşamak konusunda, ayaklarımız yere sağlam basar. Ne kadar aç gözlü davranırsak, akıbetimiz o kadar kısa sürede kötüye varır.Bugünkü yaşadıklarımızdan ders çıkaracağız"
(İA-SK-HO-Y)

15.01.2013 14:59:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT