1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Eroğlu İl Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı

Bakan Eroğlu İl Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı

Bakan Eroğlu İl Danışma Meclisi Toplantısına Katıldı
A+A-

Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı.


Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya katılan Bakan Eroğlu, Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşları andı.

Van depreminden yarım saat sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bakanlara Van için gereken çalışmaların yapılması konusunda talimat verdiğini belirten Eroğlu, "Depremden çok kısa süre sonra buraya geldik. Neredeyse bütün Türkiye Van'a aktı. Bütün vatandaşların bu acıyı yüreğinde hissettiğini gördüm. Nasıl Medineliler, Mekkelileri hicret sırasında karşıladıysa biz de Vanlı kardeşlerimizi aynı şekilde karşıladık” dedi.

Irak'tan gelen insanlara kapılarını Yezidi ya da şu bu diye kapatamayacaklarını ifade eden Eroğlu, “Biz ensarız, onlar muhacir. Onları ölüme mi terk edecektik?" dedi.

Açıklamalarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yatırımlara değinen Eroğlu, AK Parti hükümeti döneminde 14,5 milyar liralık yatırımın Van'a aktığını söyledi.

Artık Van’da olaya geçit vermeyeceklerini vurgulayan Eroğlu, “Van'da huzur ortamı olacak. Artık Van'da olaya geçit yok. Vatandaşımızın huzurunu bozacak insanlara izin vermeyeceğiz. Çözüm sürecinden fedakarlık yok. İnadına kardeşlik ve inadına çözüm süreci diyoruz. Son zamanlarda oynanan oyunlar Türkiye'yi bölmek isteyenlerin oyunu. Cumhurbaşkanımız, 'Sürece elimi değil, yüreğimi koydum' dedi ve dolayısıyla bu süreç devam edecek, Vandallara da geçit vermeyeceğiz. Olayları tahlil edelim. Bunların kökü dışarıda. Bu yeni değil. Bu oyunlar yeni değil. İslam düşmanları buradaki özellikle Osmanlı'dan başlayarak devleti parçalamak için şark meselesi diyerek bayrak insin, ezanlar dinsin diye bir proje başlattılar. Sloganları böl, parçala, yut. Herkes bunun farkında olsun. Irak'taki olaylara bakalım. Orada kazanan kim? Kan akıyor akan kan Müslüman kanı ama petrol boruları batıya gidiyor. Uyanın ey bütün Müslümanlar, bu büyük bir planın parçasıdır" ifadelerini kullandı.

Zeve'de 25 bin Vanlı'nın Ermeni komiteleri tarafından katledildiğini ve Türkiye üzerinden çok büyük planlarının yapıldığına dikkat çeken Eroğlu, Türkiye'nin IMF'ye olan borçlarını bitirmesi, Marmaray, üçüncü havalimanı gibi dünya ölçekli projeleri hayata geçirmesinden birilerinin korkarak çeşitli senaryoları başlattığını dile getirdi.

Gezi planı, paralel yapı ve hükümete suikast girişimlerinde bulunanların şimdi de Kobani'yi bahane ettiklerinin altını çizen Eroğlu, şöyle konuştu:

“Kobani olayları, dışarıdan planlanmış, vandalların yaptığı bir harekettir. Yakalananların içinde yabancı istihbarat birimlerinin çalışanları var. Tamamen milletin önünü kesmek, Türkiye'nin ilerleyişini kesmek için yapılan bir harekettir. Vandallar 137 milyon liralık zarara neden oldular. Bunun 76 milyon lirası şahıslara ait zararlar. Barış diye yaptıkları bu işte. En çok zarar da Van'da yaşandı. Nedense Van'da büyük bir plan yaptılar. Bunun nedenleri var. Çünkü Van direnen bir ilimiz. Burada, 32 milyon liralık zarar yaşandı. Bunun büyük bölümü kamuya ait birimler. Gençlere Kur'an-ı Kerim öğreten dernekler yakıldı, yıkıldı. Bu kabul edilemez. Bu alçaklık densizlik, millet düşmanlığıdır."

Olayları gerçekleştirenlere gereken cezaların verileceğini, bunun için yasal düzenlemelerin yapıldığını ve molotofkokteylinin kesinlikle silah sayılacağını belirten Eroğlu, milletin huzuru, güvenliği, emniyeti için bu tür düzenlemelere ihtiyacın olduğuna işaret etti.

Konuşmalarında 2015 yılı seçimlerine de değinen Eroğlu, özellikle hükümetin yükselmesini, milletin birlik ve beraberliğini hazmedemeyenlerin, sürecin bozulmasını arzu edenlerin yapacakları tek şeyin kaldığını, bunun da 2015 seçimlerinde hükümetin önünü kesmek olduğunu aktardı. Eroğlu, "Onların oyununu bozacak olanlar da bizim teşkilatlarımızdır. 2003 yılından önce milletten toplanan verginin yüzde 86'sı faize gidiyordu. Bu hortumlar kesildi. Onların rahatsızlığı da var. Kobani için çevreyi yakanlara soruyorum, daha önce Suriye'de insanlar katlediliyordu, onlar için neden sesiniz çıkmıyor? Kobani'den gelen herkese kapımızı açtığımız gibi yüreğimizi de açtık ama onların hesapları başka. Van büyükşehir oldu. Artık Van'a çok büyük paralar geliyor. Hükümetimiz, parti ayrımı yapmadan bütün belediyelere nüfusları oranında pay gönderiyor. Bu paraların nerelere aktarıldığının hesabını sormalısınız. Bu paralar size geliyor kardeşlerim, teröristlere değil."

Daha sonra basına kapalı olarak devam eden toplantının ardından Bakan Eroğlu Van’dan ayrıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT