1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Eker: "gıda Takviyesine Kimyasal Karıştırıyorlar"

Bakan Eker: "gıda Takviyesine Kimyasal Karıştırıyorlar"

Bakan Eker: gıda Takviyesine Kimyasal Karıştırıyorlar
A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, piyasada gıda takviyesi olarak satılan bazı ürünlere hileli bir şekilde kimyasal ilaçların karıştırıldığını belirterek, "O ürünü sanki bitkiymiş, tamamen

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, piyasada gıda takviyesi olarak satılan bazı ürünlere hileli bir şekilde kimyasal ilaçların karıştırıldığını belirterek, "O ürünü sanki bitkiymiş, tamamen doğalmış gibi satanlarla karşılaşıyoruz. Bunun önüne geçmek maksadıyla yeni düzenlemeler getireceğiz" dedi.
Bakan Eker, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından Seyhan Oteli'nde gerçekleştirilen "Teşkilat İçi Eğitim Programı"nın ikinci gününde 'Tarım Politikaları' konulu toplantıya katıldı.
Piyasada gıda takviyesi olarak satılan bazı ürünlere hileli bir şekilde kimyasal ilaçların karıştırıldığını açıklayan bakan Eker, şunları söyledi:
"Piyasada gıda takviyesi adı altında çeşitli ürünler var. Bunlar bitkisel ürünler. Hap ya da kapsül gibi satıyorlar. Bu aslında sadece gıda takviyesi. Fakat bazen bunu amacı dışında sanki bir ilaçmış gibi, bir hastalığı iyileştiriyormuş gibi tanıtıyorlar. Hatta bazen biz bunlarda yaptığımız denetimlerde şunları da tespit ediyoruz. Bunların içine hileli bir şekilde kimyasal ilaçları koyup, o sanki bitkiymiş, tamamen doğalmış gibi satanlarla da karşılaşıyoruz. Bunları da yakalıyoruz, gereken cezaları da veriyoruz. Bunun önüne geçmek maksadıyla da bu gıda takviyesi ile ilgili yeni düzenlemeler getireceğiz. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımızla da müşterek çalışmamız var. Çok daha sıkı bir denetim mekanizmasıyla bunların her yerde satışına sınırlama getireceğiz. Herkes bunları her yerde satamayacak. Sadece eczane benzeri özel sözleşme yapmış, özel şekilde yetkilendirilmiş yerlerde satılabilmesine imkan getireceğiz"
Bakan Eker, özel okulları da 'Okul Sütü Projesi' kapsamına aldıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:
"Çocuklarımızın daha sağlıklı beslenmesi için okul yaşından itibaren beslenme alışkanlıklarında hayvansal ürünlerin yer almasını temin için de okul sütü projesi başlattık. Birkaç gün önce bu yıl ile ilgili okul sütü ihalesi kesinleşti. Yeni sömestrin ilk gününden itibaren de Türkiye'deki bütün özel okulları da kapsama alanına aldık. Geçen yıl sadece devlet okulları vardı şimdi özel okullarda da çocuklarımız okul sütünden istifade edecek."
Okul kantinlerinde özellikle çocukların beslenmesiyle ilgili hususlarda yeni birtakım düzenlemeler getirileceğini ifade eden Eker, "Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Bu konuda da yeni birtakım düzenlemeler getirilecek" dedi.
(YSF-ÖK-Y)

13.01.2013 13:21:18 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT