1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Çelik'ten 'sözleşmeli Personelin Kadroya Alınmasına' İlişkin Açıklama

Bakan Çelik'ten 'sözleşmeli Personelin Kadroya Alınmasına' İlişkin Açıklama

Bakan Çelikten sözleşmeli Personelin Kadroya Alınmasına İlişkin Açıklama
A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sosyal taraflarla görüşmediğimiz için bunların nasıl bir şekil alacağı veya sosyal tarafların konfederasyonlarının taleplerinin bu çalışmaya nasıl bakac

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sosyal taraflarla görüşmediğimiz için bunların nasıl bir şekil alacağı veya sosyal tarafların konfederasyonlarının taleplerinin bu çalışmaya nasıl bakacağı noktasına geldiğimizi söyleyebilirim. Bunu taraflara açtığımız zaman çok daha net şeyler söylememiz mümkün" dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert'i makamında kabul etti. Çelik, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratikleşmesinde Avrupa Birliği sürecinin ciddi katkısı olduğunu belirterek, "4. Yargı Paketi ve benzer beklentiler Avrupa Birliği süreci tüm yetkiler tarafından bize her zaman ifade edildi ama Türkiye'nin beklentileri var. Türkiye'nin beklentilerinin ne derece karşılandığı konusunda da konunun bir bütünlük içerisinde ele alınması Türkiye tarafından hep istenmiştir" dedi.
Çelik, son yıllarda olduğu gibi çok da gerekçelendirilemeyecek nedenlerle AB sürecinde Türkiye'nin önüne engeller konulduğunu söyledi. AB'de küresel krizin yansımaların da halen ciddi şekilde devam ettiğini hatırlatan Çelik, bunun Türkiye'ye yansıdığını ve ihracatta yüzde 50 üzerinde olan Avrupa Birliği payının yüzde 40'lar düzeyine indiğini ifade etti.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Ripert ise, "Üzerinde çalışmış olduğunuz konular Avrupa Birliği ve Türkiye açısından oldukça önem taşıyan konulardır. Özellikle de bu toplantımızın tarihi açısından da büyük bir memnuniyet taşıyorum, çünkü bu toplantı bundan birkaç ay evvel düzenlenmiş olsaydı bu kadar olumlu bir hava olmayacaktı" dedi.
Katılım müzakerelerinin belli bir süre için durağanlık sergilediğini söyleyen Ripert, İrlanda'nın dönem başkanlığıyla birlikte bu ilişkinin tekrar canlanmaya başladığını ifade etti. Ripert, önümüzdeki dönem yeni fasılların müzakereye açılmasını umut ettiklerini belirterek, "22. fasıl bildiğiniz gibi bölgesel işbirliğiyle ilgili fasıl. Bununla birlikte üzerinde çalıştığımız bir diğer önemli husus vize konusunda diyalog ve geri kabul anlaşması" şeklinde konuştu.
Ripert, 4. yargı reform paketini sabırsızlıkla beklediklerini bildirerek, katılım süreci açısından siyasi reformlar bağlamında oldukça önemli adımların beraberinde geleceğini dile getirdi.
Çelik, kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, 'kamuda sözleşmeli personelin kadroya alınmasına' ilişkin sorusuna Çelik, "Kamu personel rejiminin çok parçalı olduğunu defalarca paylaştık. Bu konuda 1965-2013 süreçlerini dikkate aldığımız zaman ciddi bir vizyon ve değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu, bu konuda çalıştığımız ve Bakanlar Kurulu'na sunum yaptığımızı da ifade etmiştik" cevabını verdi.
Sözleşmeli personel yapısının 6 gruptan oluştuğunu belirten Çelik, sözleşmeli personel istihdamı veya sözleşmeli personelden vazgeçip bunların sözleşmelilikten alınıp süreçten çıkmalarını ve kamuya geçmeleriyle ilgili alternatifli çalışmalar yapılacağını paylaştıklarını ifade etti. Çelik, çalışmaların ve personel rejimine ihtiyaç duyulan konulardaki çalışmaların tamamlandığına işaret ederek, "Sosyal taraflarla görüşmediğimiz için bunların nasıl bir şekil alacağı veya sosyal tarafların konfederasyonlarının taleplerinin bu çalışmaya nasıl bakacakları noktasına geldiğimizi söyleyebilirim. Bunu taraflara açtığımız zaman çok daha net şeyler söylememiz mümkün" dedi.
Bakan Çelik, "Sayın Başbakanımız, bu ve benzeri önemli konu başlıklarında mutlaka bir mutabakatın sağlanarak bu konuların parlamentoya taşınmasını bize her zaman ifade ettiler. Biz de o bütünlüğü, birlikteliği sağlama noktasında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yakın bir zamanda taraflarla bu konuları konuşacağız" şeklinde konuştu.

YENİ İSTİHDAM PAKETİ
Başka bir gazetecinin, '6. bölgede mevcut işletmelere yeni bir istihdam paketi olup olmadığını' sorması üzerine Çelik, mevcut teşvik sisteminin 6 bölgeden oluştuğunu hatırlatarak, bu 6 bölgedeki 49 ilin daha önceki mevcut işletmelerle yeni yatırımlar arasında bir farklılığın oluştuğunu dile getirdi. Bu illerde istihdamın olumsuz etkilenmemesi adına taleplerin söz konusu olduğuna dikkati çeken Çelik, "Bütçe öngörüleri çerçevesinde tüm bu konular bütçede değerlendirilmesi yapılmadan yapılan konular değil. Bütçe hazırlığı aşamasında bu konular değerlendirilmiş, o çerçevede bu illerimizde mevcut işletmelerle ilgili ne yapılabiliriz konusunu tamamladık. Başbakanımıza da arz ettik, kısa sürede bununla ilgili tek maddelik yasal düzenlemeyi devreye koymuş olacağız. Böylece istihdamın olumsuz etkilenmemesiyle ilgili de alandaki çalışmamız tamamlanmış olacak" şeklinde konuştu.
Çelik, istihdam desteğinin sigorta primiyle alakalı olduğunu ifade etti.
(EY-ÖZ-Y)

19.02.2013 16:46:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT