1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Çağlayan'dan 'ocak Ayı İhracatçı Birlikleri Kayıt Rakamlarına' İlişkin Değerlendirme

Bakan Çağlayan'dan 'ocak Ayı İhracatçı Birlikleri Kayıt Rakamlarına' İlişkin Değerlendirme

Bakan Çağlayandan ocak Ayı İhracatçı Birlikleri Kayıt Rakamlarına İlişkin Değerlendirme
A+A-

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracatı Birlikleri verilerine göre ihracatımız 11 milyar 25 milyon dolara ulaşarak, şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaştığımız en yüksek düzeye çıktı" dedi. Ekono

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "İhracatı Birlikleri verilerine göre ihracatımız 11 milyar 25 milyon dolara ulaşarak, şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaştığımız en yüksek düzeye çıktı" dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Ocak ayı İhracatçı Birlikleri Kayıt Rakamlarına' ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dün açıklanan 2012 resmi dış ticaret verilerindeki 152.6 milyar dolar ile mal ihracatında tarihi bir rekor kırıldığını belirten Çağlayan, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 64.5'e yükseldiğini söyledi. Gelişmiş ve gelişmekte olan 97 ülkeye ihracatın rekor kırdığına dikkat çeken Çağlayan, 45 ilin tarihteki en yüksek ihracat düzeyine ulaştığını belirtti. Çağlayan, "Bugüne de yine bir güzel haber ile başlıyoruz. İhracatı Birlikleri verilerine göre ihracatımız 11 milyar 25 milyon dolara ulaşarak, şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaştığımız en yüksek düzeye çıktı" dedi. Çağlayan, 2013 yılı Ocak ayında, 2012 Ocak ayına göre, tarım ürünleri ihracatının yüzde 13,3 oranında artış göstererek 1 milyar 707 milyon dolara çıktığını anlatarak, sanayi ürünleri ihracatının yüzde 3 oranında artış göstererek 8 milyar 922 milyon dolara, madencilik sektörü ihracatının ise yüzde 45,8 oranında artış kaydederek 396 milyon dolara yükseldiğini hatırlattı.
Bakan Çağlayan, otomotiv sektörünün 2013 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında düşüşle 1 milyar 491 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmesine rağmen en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olduğunu dile getirdi. İhracatını yüzde 14,6 oranında artırıp 1 milyar 406 milyon dolar düzeyine ulaşan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü en çok ihracat yapılan ikinci sanayi sektörü olduğunu söyleyen Çağlayan, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü ise yüzde 1 oranında artışla 1 milyar 316 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve en fazla ihracat yapılan üçüncü sanayi sektörü olduğunu dile getirdi.
Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ihracatın yüzde 23.3 artarak 1 milyar 250 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildiren Çağlayan, bölgenin toplam ihracattaki payının yüzde 11.3'e yükseldiğini ifade etti. Çağlayan, "AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artarak 4 milyar 844 milyon dolar seviyesine geldi. AB'nin ihracatımızdan aldığı pay yüzde 43.9 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 43.8'di. Bu sene AB'de kötüye gidişin durmasını beklediğimiz birkaç aydan beri ifade ediyorum. İnşallah bu yıl AB'ye daha fazla mal ihraç edeceğiz" dedi.
Ortadoğu ülkelerine ihracatın Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre binde 8 oranında artarak 2 milyar 44 milyon dolar olduğuna dikkati çeken Çağlayan, Ortadoğu ülkelerinin ihracattan aldığı payın yüzde 18.5 olduğunu anlattı. Afrika ülkelerine ihracatın ise yüzde 15.9 oranında artarak 1 milyar 98 milyon dolara çıktığını belirten Çağlayan, geçen yıl Ocak ayında yüzde 9.1 olan Afrika ülkelerinin payının bu yıl yüzde 10'a yükseldiğini bildirdi.
2013 yılı Ocak ayında toplam 220 ülke/gümrük bölgesine yönelik ihracat yapıldığını söyleyen Çağlayan, 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının ise 27 olduğunu dile getirdi. Çağlayan, "Ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sıralamasında ilk 5'te Almanya (1 milyar 45 milyon dolar), Irak (884 milyon dolar), İngiltere (651 milyon dolar), Rusya (546 milyon dolar), İtalya (546 milyon dolar) yer aldı. Çin'e ihracatımız yüzde 34, Güney Afrika'ya yüzde 279, Libya'ya yüzde 59 yükseldi" ifadelerini kullandı.
Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti: "İhracatımız son 10 yılda 4.2 katına yükseldi. Önümüzde 2023 sonu için 11 yılımız var. Biz bu 11 yılda ihracatımız 3.3 katına çıkarmayı, 500 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu da inşallah yapacağız. Daha fazla çalışıp, daha fazla üretim, daha fazla ihracat yapacağız. Ekonomimizin geleceği üretim ve ihracatta. Teşvik sistemimiz, mal ve hizmet ihracatı desteklerimiz, yabancı sermaye politikamız hep bu inanç üzerine kurulu. Üreticilerimizi, çalışanlarımızı, ihracatçılarımızı ayrı ayrı kutluyorum. Tüm ihracat camiasına 'İhracatta durmak yok yola devam' diyorum."
(EY-ÖK-E)

01.02.2013 13:09:29 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT