1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Bağış Türkak Danışma Kurulu Toplantısına Katıldı

Bakan Bağış Türkak Danışma Kurulu Toplantısına Katıldı

Bakan Bağış Türkak Danışma Kurulu Toplantısına Katıldı
A+A-

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Konya Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Bağış, "

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Danışma Kurulu toplantısına katıldı.
Konya Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Bağış, "TÜRKAK gerçekten çok anlamlı, çok önemli ve çok stratejik bir kuruluş. Böylesine anlamlı bir kuruluşun yönetim kurulu toplantısını Hz. Mevlana'nın huzurunda yapmak da çok anlamlı olacak. TÜRKAK Türkiye'den evvel Avrupa Birliği üyesi olmuş ender kuruluşlarımızdan bir tanesi. TÜRKAK Avrupa Birliği'nin akreditasyon konusunda üye ülkelerin akreditasyon kurumlarıyla aynı statülere sahip bir kuruluşumuz. Önümüzdeki süreçte de hedeflerimizden bir tanesi TÜRKAK'ın bu özelliğiyle ve tanınırlığıyla Avrupa Birliği standartlarında bir kurum olmasını sağlamak. Hz. Mevlana'nın tabiriyle 'Güneş üflemekle sönmez'. Avrupa'daki kendini bilmez bir takım çevreler faşistlik yaparak, ayrımcılık yaparak, İslamafobya etkisi altında kalarak Türkiye'nin üyelik sürecini engelleyebileceklerini zannediyorlar. Ama nasıl güneş üflemekle sönmüyorsa Türkiye'nin karalılığı da oradaki birtakım kendini bilmez çevrelerin bize havlu attırma çabalarıyla bir noktaya varamaz. Bazı muhalif çevrelerin öğrencilerin eline döner bıçağı dağıttığı günlerde biz inadına kardeşlik diyerek öğrencilerimize tablet bilgisayar dağıtmanın mücadelesini veriyoruz. Biz Türkiye'de Avrupa Birliği standartlarını Avrupalıların içine düştüğü o direnç mekanizmasına rağmen kendi vatandaşlarımıza yaşatmak için gerçekten kararlıyız. Biz AB yolunda atmamız gereken adımları atıyoruz. Bunu da bilmesi gerekenler biliyor ama işlerine gelmediği zaman Türkiye'de AB süreci yavaşladı. Hayır, yavaşlayan AB süreci değil, yavaşlayan Avrupa Birliği sürecindeki bazı ülkelerin, bazı siyasilerin maalesef düşünme kapasitesidir. Kendi ihtiyaçlarını görememesidir. Gelecek seçimleri gelecek nesillere tercih etme süreçleridir.
TÜRKAK'ın 2002 yılında Kopenhag'da Avrupa Akreditasyon Birliği'ne tam üye olması çok anlamlıdır. İşte şimdi TÜRKAK'ın artık tam üye olduğu o kurum içerisinde gıpta edilen bir kurum haline gelmesi için, parmakla gösterilen örnek bir kurum haline gelmesi için neler yapmamız gerektiğini bugünkü toplantıda değerlendireceğiz. TÜRKAK'ın bundan sonraki süreçte belki de en çok önem vermesi gereken konulardan bir tanesi helal gıda konusudur" dedi.
(SA-FM-Eİ-Y)

11.12.2012 18:48:39 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT