1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Arslan, Van Çevre Yolu İçin Net Konuştu

Bakan Arslan, Van Çevre Yolu İçin Net Konuştu

Bakan Arslan, Van Çevre Yolu İçin Net Konuştu
A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, HDP Van milletvekili Lezgin Botan’ın bütçe görüşmeleri sırasında gündeme taşıdığı Van çevre yoluyla ilgili konuştu.

Van’da yılan hikâyesine dönen çevre yolu ile alakalı HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’ın uğraşları sürüyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında Bakan Ahmet Arslan’a çevre yolunu soran Botan, kentte yedi yıldır çevre yolu sıkıntısının yaşandığını söylemişti. Kentte çevre yolunun olmamasının büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşattığını söyleyen Botan, Van’ın sorunlarını ele aldığı Genel Kurul konuşmasında “Van büyükşehir statüsündedir ve yedi yıldır yapıldı, yapılacak bir türlü yapılmadı. Defalarca master planı yapıldı, iptal edildi. 18'inci madde kapsamında 1 milyon 800 bin dönüm imarlı arsa âdeta rehin alınmış. Bu, Van'ın, bir ilin ekonomisini bırakın, bir bölgenin ekonomisi açısından çok büyük bir sıkıntı. 18'inci madde defalarca iptal edildi, defalarca yapıldı; hatta tapular çıktı, tapular iptal edildi. Bu, çok çok büyük bir haksızlık ve büyük bir sıkıntı. Bunun bir an önce giderilmesi lazım.” demişti.

Meclis Genel Kurulu’nda sözlü soru önergelerini sektörler itibariyle toplu olarak cevaplandıran Bakan Arslan Van çevre yoluyla ilgili “Van çevre yolu, 2x3 şeritli, toplam 41 kilometre olarak bölünmüş yol standardında yapılmaktadır. Proje kapsamında 4 adet farklı seviyeli köprülü kavşak, Edremit-Kurubaş-Özalp yolu kavşağı ve Erciş yolu bağlantısı olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından 18’inci madde uygulamasına yönelik plan çalışmaları bitirilme aşamasına getirilmiştir, proje, yatırım programında vardır, plan çalışmaları biter bitmez ihalesini yapacağız. Yine birinci kısım 23 kilometre olup 3 kilometrelik kesim alt temel seviyesinde tamamlanmıştır. İkinci kısım 18 kilometre olup 16 kilometrelik kısmında alt temel ve sanat yapıları seviyesinde çalışmalar tamamlanmıştır.” İfadesini kullandı. WanHaber.com

A+A-

HABERE YORUM KAT