1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Ala ve Yıldırım Van'da

Bakan Ala ve Yıldırım Van'da

Bakan Ala ve Yıldırım Van'da
A+A-

İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Van'da çeşitli temaslarda bulundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldikleri Van'da Vali İbrahim Taşyapan, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kurum amirleri ve partililer tarafından karşılandı.

AK Parti Tuşba İlçe Başkanı Naif Şabu’ya taziye ziyaretinde bulunan bakanlar, ardından Van Valiliği’ni ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Ala, Van'ın AK Parti iktidarlarında her zaman ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyerek, yaptıkları hizmetlerin önüne engel çıkarmak isteyenlerin hep olduğunu kaydetti.

Bakan Ala, "Önümüze engel çıkarmak isteyenlere karşı hep birlikte durduğumuz zaman çok ciddi şeyler başardığımızın en önemli somut örneği Van'dır. Burada büyük bir deprem oldu. Ama gönül birliği yapınca neler başarılabildiğini herkes gördü. Dünyada örnek bir başarı elde edildi. Kim vatandaştan oy alıyorsa, vatandaştan aldığı yetkiyi hizmete dönüştürme çabası içinde olmalıdır. O çaba içinde olmadan siyaset yapmak anlamsızdır, mümkün de değildir. Terörün topyekun Türkiye'nin gündeminden çıkmasını istiyoruz ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Kamu düzeni sağlanacak ve milletimiz bu düzen içinde gelişmesini sağlayacak. İnsanlar çocuklarının üniversitede okumasını, meslek sahibi olmasını istiyor. Kimsenin, ailelerin, annelerin, babaların çocuklarını alıp onları terörist yapmak gibi bir ihanet içinde olmaması lazım. Bunu destekleyen bir siyasi dil kullanılamaz" dedi.

Ala, siyasetin millete hizmet etme yöntemi ve biçimi olduğunu dile getirerek, "Siyaset, milleten oy alıp terörist faaliyette bulunanlara destek anlamına gelecek hareket ya da söz kullanmayı varlığı itibariyle reddeden bir uğraştır. Vatandaşa hizmet etmek isteyenlerin önüne çukur kazmak, onları terör yöntemleriyle, saldırılarla, şiddetle engellemeye çalışmak, vatandaşların iradesine, kimliğine vicdanına saldırıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bütün meselelerini siyasi platformlarda konuşacak demokratik olgunluğa sahip bir ülke olduğunu söyleyen Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önceden bir sürü yasak vardı. Kültürel haklar önünde engeller vardı. Bunların hepsini kaldırdık. Oy alıp meclise gelenler milletin sorunlarını çözmek için Meclis'te olacaklar. Bütün bu zorlukların, sıkıntıların birlikte aşılacağına eminiz. Bugüne kadar çok engel çıkaranlar oldu. Onların hepsi tarihteki yerini aldı. Bu terörde, millet elbirliği yaptığı sürece, yüreklerimiz birlikte attığı sürece üstesinden gelinecektir. Türkiye, 2023 hedeflerine uygun şekilde yoluna devam edecektir. Vatandaşlarımız bize destek verdiği sürece Van yine kendi şanına layık şekilde tüm alanlarda merkez konuma gelecektir."

5-234.jpg

Milletten oy alanların bunu hizmete dönüştürmesi gerektiğini söyleyen Bakan Ala, hükümetin belediyelere aktardığı kaynakların hizmette kullanılması gerektiğini vurguladı. Ala, "Van Büyükşehir Belediyesi'ne 2015 yılında 386 milyon lira para aktarmışız. Erzurum'a 381, Denizli'ye 347, Muğla'ya 338, Eskişehir'e 329, Malatya'ya 276, Sakarya'ya 266, Trabzon'a 249 milyon para göndermişiz. Biz Vanlı kardeşlerime hizmet edilsin diye bu parayı gönderiyoruz. Onun için bunun sokakta kaldırım, park bahçe olarak vatandaşın hizmetine sunulması lazım. Birbirimizden farkımız yok. Hiçbir kesinti yapmadan daha da fazlasını gönderiyoruz. O zaman bunun hizmet olarak dönmesi gerekiyor. Bunun yolunu kesmek isteyen teröre karşı hepimizin karşı durması lazım. Bütün millet olarak gereğini yapacağız ve yapıyoruz. Milletimizin de bunu bilmesi ve takip etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Bakan Binali Yıldırım ise, AK Parti iktidarından önceki 10 yıllık dönemde Van'a yapılan 28 milyon liralık yol harcamasının 2003-2013 yılları arasında 2 milyar 750 milyon liraya yükseldiğini söyledi.

2003 öncesinde 36 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğuna AK Parti döneminde 487 kilometre daha eklendiğine değinen Yıldırım, "Türkiye'de AK Parti iktidarında bölünmüş yol miktarını arttıran iller arasında Van bir numara. Bütün illerde bu hizmetler yerel yönetimlerle gerçekleştirilen projeler. Burada bu işbirliğini sağlayabilmiş değiliz. O yüzden imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama bu bize zaman kaybettiriyor. Yerel yönetimler ister yardımcı olsun ister olmasın, engelleri teker teker kaldırarak yolumuzu tamamlayacağız. Varto depreminden sonra 23 yılda afet konutları yapılabildi. Biz, 28 bin konutu bir yılda yaptık ve hak sahiplerine teslim ettik. Bu Türkiye Cumhuriyeti'nin gücüdür. O günlerde 4 saat içinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve 5 bakanla Van'daydık. 17 Ağustos depreminde Ankara 2 gün sonra depremin varlığından haberdar oldu" ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldırım, bölge için önemli projeler arasında yer alan Van-Hakkari yolu üzerinde 6 bin 300 metre uzunluğunda iki tünel yapılacağını açıklayarak, bu yolda zaman zaman güvenlik nedeniyle sağlıklı çalışma yapılamadığını, terör örgütü ve ona müzahir grupların çalışmaları engellemeye çalıştığını kaydetti. Van'da 2003 yılından önce havaalanında 3 bin 186 uçuşla 144 bin yolcu taşındığını vurgulayan Yıldırım, "2015 sonunda uçuş sayısı 11 bin 263'e çıktı. Yolcu sayısı 1 milyon 400 bine yükseldi. 2 büyük feribot yaptık. Bunlardan biri geldi. Bu feribotların biriyle 10 bin 500 ton yük taşınacak ve 2 saatte Van-Tatvan arasında geçiş sağlanacak. Buna 400 milyon lira para harcadık. Memlekette huzur, barış, kardeşlik olursa yapamayacağımız hiçbir iş yok. Gelin artık enerjimizi ülkemizin geleceğine, gençlerimizin daha güzel ülkeye ulaşması için aynı yönde harcayalım. Terör örgütünün bilmesi lazım bu yol çıkmaz yoldur, doğru olan Türkiye'nin aydınlık geleceğidir. Geçmişte yaşanan acıları nasıl atlattıysak bunu da aşacağız. Bundan zerre kadar tereddüdümüz yok" şeklinde konuştu.

Bakanlar, ziyaretin ardından AK Parti Van İl Başkanlığı'na geçti.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum