1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Akdağ'dan Başbakan Erdoğan'ın 'anne Sütü' Açıklamalarına Destek

Bakan Akdağ'dan Başbakan Erdoğan'ın 'anne Sütü' Açıklamalarına Destek

Bakan Akdağdan Başbakan Erdoğanın anne Sütü Açıklamalarına Destek
A+A-

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Çocuklarımıza ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Bu bir bilimsel gerçekliktir. Size her kim 'bebeğinize mama verin' diyorsa ya da 'anne sütünün yerini tutar' diyorsa

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Çocuklarımıza ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Bu bir bilimsel gerçekliktir. Size her kim 'bebeğinize mama verin' diyorsa ya da 'anne sütünün yerini tutar' diyorsa doğru konuşmuyor" dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sudan Sağlık Bakanı Bahar İdris Abu Garda ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akdağ, Başbakan Erdoğan'ın "Bu toplulukta kısırlaştırma hareketi yaptılar. Çünkü bu milleti böylece daraltmak, küçültmek istediler" sözlerine ilişkin, "Türkiye'de 1983 yılında yapılan kanunun ismi nüfus planlaması hakkında kanun. Devlet bir şekilde nüfusu kontrol etmek için kanun yapıyor. Bunun çağ dışı yaklaşımlar olduğu BM tarafından ortaya konuldu. Bir ailenin çocuk sahibi olması için onlara destek olunması sağlık görevidir. Ancak nüfusu azaltmak için antinatalist politikalar dediğimiz yanlış anlayışla politikalar yapılmamalı. Bunun yanlış örneğini Avrupa'dan görüyoruz" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını destekleyen Bakan Akdağ, "Başbakan'ın açıklamaları Türkiye'de geç olmadan neleri yapabileceğimizi gösteriyor. Doğum sayısını azaltma yönünde topluma enjekte edilen düşüncelerle bir toplum inşa edilemiyor. Yaşlı nüfuslar oluşuyor ve o yaşlı nüfuslar üstesinden gelinemeyecek sorunlar yaratıyor. Başbakan'ın söyledikleri bilimsel gerçeklerdir" diye konuştu.

"SİZE HER KİM 'BEBEĞİNİZE MAMA VERİN' DİYORSA DOĞRU KONUŞMUYOR"
Başbakan Erdoğan'ın "En az 1,5 yıl, ortalama 2 yıl sadece anne sütü ile yavrularımızı büyüteceğiz" sözlerini de değerlendiren Bakan Akdağ, Başbakan'ın sözlerinin çocuk hekimlerine, çocuk gelişimcilerine büyük destek olduğunu belirterek, "Ben de bir çocuk hekimi olarak ve Sağlık Bakanı olarak şunu söylüyorum. Çocuklarımıza ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Bu bir bilimsel gerçekliktir. Size her kim 'bebeğinize mama verin' diyorsa ya da 'anne sütünün yerini tutar' diyorsa doğru konuşmuyor. Aman anne babalar yeni doğmuş çocukların ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri için itina göstersinler" ifadesini kullandı.
Doğum yapılan hastanelerin hepsinin bebek dostu hastaneler olduğunu dile getiren Akdağ, "Burada onlara bilgiler veriliyor. Annelik eğitimi yaptırıyoruz. 6 aydan sonra 2 yaşına kadar bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri çok önemli bir bilimsel gerçekliktir. 6 aydan sonra ilave gıdalar bebeklere verilir" şeklinde konuştu.

"ANNE VE ÇOCUK SAĞLIĞINI ARTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"
Bir gazetecinin "Doğum yapan annelere her çocuk başına devletin maddi bir destek sağlaması düşünülüyor mu?" sorusu üzerine Bakan Akdağ, bu konuda gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyerek, "Çocuk sayısını artırmaya yönelik değil, anne ve çocuk sağlığını artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Özellikle yoksul ailelere şartlı nakil desteği yapıyoruz. Bebeklerini kontrole götürdükleri sürece nakit desteği sağlıyoruz. Pek çok kolaylık getirdik, bunların artırılması gerekiyor. Anneyi ve çocuğu koruyucu her türlü tedbirin ve teşvikin artırılarak devam ettirilmesi gerekiyor" dedi.
E-reçete sistemine geçilmesiyle birlikte milletvekillerinin bu uygulamadan muaf olup olmadıklarının sorulması üzerine Bakan Akdağ, bu uygulamanın temelinde sosyal güvenliğin olduğunu belirterek, "Milletvekillerinin sağlık hizmeti alışları doğrudan TBMM'ce yönetiliyor, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca değil. Muhtemelen bununla alakalı bir durum vardır" diye konuştu.
(PS-CC-Y)

21.01.2013 13:17:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT