1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bahçeli bu habere bozulacak

Bahçeli bu habere bozulacak

Bahçeli bu habere bozulacak
A+A-

MHP'de olağanüstü kongre isteyen muhalifler, Türkçülük Günü olarak kutlanan 3 Mayıs'ı takip eden hafta sonu kurultayın toplanması için plan yapıyor.

MHP'de yol haritasını hazırlayan muhalifler, yenilenmenin ardından yapılacak işler üzerinde çalışmaya şimdiden başladı.

MHP Genel Merkezi'nin kendilerine herhangi bir yanıt vereceğini düşünmeyen muhalifler, mahkemenin olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için çağrı heyetine yetki vermesini bekleyecek.

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ HAFTASINA KURULTAY OLABİLİR
Yasal süreçler göz önüne alındığında muhalifler, olağanüstü kurultayın Mayısta toplanabileceğini hesaplıyor. Muhaliflerden Sinan Oğan'ın, Türkçülük Günü olarak kutlanan 3 Mayıs'ı takip eden hafta sonu kurultayın toplanması önerisinde bulunduğu öğrenildi.

MHP'li muhaliflerin avukatlarının, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde 5 Şubat 2016'da açtığı davanın dilekçesi ile davanın hazırlık tutanağı, 12 Şubat Cuma günü MHP Genel Merkezi'ne ulaşmıştı.

MAHKEME MHP'NİN TALEBİNİ KABUL ETTİ

Mahkeme, söz konusu dilekçenin ardından Çankaya İlçe Seçim Kurulundan son yapılan kongrede oy kullanma hakkı olan üst kurul delegelerinin isimlerini,Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından güncel delege listesini, noterden de imza veren delegelerin isimlerini istemiş, bu üç bilginin dava dosyasına konulmasının ardından cevap için dosyayı MHP Genel Merkezi'ne göndermiş ve iki hafta süre vermişti. Genel Merkez, 26 Şubat'a kadar vermesi gereken cevap yazısı için bu hafta ek süre talep etmiş, mahkeme de bu talebi karşılamıştı.

SON TARİH 11 MART

Genel Merkez, en geç 11 Mart'a kadar mahkemeye cevap yazısı gönderecek. Yasal olarak ikinci bir ek süre talebinde bulunamıyor. Muhaliflere göre mahkeme, söz konusu cevap yazısını aldıktan sonra 10-15 gün içerisinde incelemesini tamamlayıp mart ayı sonunda duruşma için gün verecek.

Duruşmada "çağrı heyetinin olağanüstü kurultayı toplayabilmesi" yönünde bir karar çıkması halinde, gerekçeli karar beklenecek. Muhalifler gerekçeli kararın 10 gün içinde açıklanacağını öngörüyor.

DEVLET BAHÇELİ VE TÜM YÖNETİM DAVET EDİLECEK
Gerekçeli kararın ardından, muhaliflerin belirlediği ve mahkeme tarafından yetkilendirilen Çağrı Heyeti olağanüstü kurultay kararını ilan edecek ve bu karar, 15 gün askıda kalacak. Çağrı Heyeti bu aşamada kongre tarihinin belirlenmesi, salon kiralanması gibi işlemleri tamamlayacak ve başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere tüm parti yönetimini olağanüstü kurultaya davet edecek.

Genel Merkez yönetiminin katılmaması halinde dahi Çağrı Heyeti yasal olarak olağanüstü kurultayı toplayabilecek.

Muhalifler, Çağrı Heyeti'nin belirleyeceği kurultay tarihinin Çankaya İlçe Seçim Kurulunca da onaylanması halinde, olağanüstü kurultayın mayıs başında toplanabileceğini hesaplıyor.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT