1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bahçe Sulamasında 'Kovalı' Çözüm

Bahçe Sulamasında 'Kovalı' Çözüm

Bahçe Sulamasında 'Kovalı' Çözüm
A+A-

Van’ın Gevaş ilçesinde sulamada kapalı boru sistemine geçmek için 5 yıl önce başlatılan çalışmaların bir türlü tamamlanamazken, bağ ve bahçesini sulayamayan vatandaşlar ise buldukları farklı yöntemlerle sorunlarını çözmeye çalışıyor.


Kapalı boru sistemine geçmek için yıllardır yukarı arkın akmadığını, buna bağlı olarak bağ, bahçe ve ağaçlarının kuruduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerin konuya duyarlı olmadığını ve bu nedenle kendi imkânlarıyla çözümler ürettiklerini ifade etti. Asırlık ağaçlarının kurumaması için kova ile çeşmeden su taşıdığını ifade eden Elmalı Mahallesi sakini Nurettin İdiz, ”Pınarbaşı, Elmalı, Selimiye ve Orta Mahalle’deki bağ ve bahçelerin birçoğu yukarı kanalın altında kalıyor. Yıllardır kapalı boru sistemine geçilecek diye yukarı arkın suyunu kestiler. İnsanlar mağdur oldu. Sayısız bağ ve bahçe ile birlikte asırlık ağaçlar kurudu. Son olarak ilçedeki yetkililer ve muhtarların baskıları sonucu yuları arkın yeniden hizmete sokulacağı belirtildi. Biz de bekliyoruz ama halen tamamlanmadı” dedi.


Kanalın akmaması nedeniyle vatandaşların değişik yöntemlerde çözüm ürettiğine dikkat çeken İdiz, ”Vatandaşlar bahçe ve ağaçlarının kurumaması için zaman zaman farklı yöntemlere başvuruyor. Ben de musluktan kova ile su taşıyıp ağaçları suluyorum. Kesin bir çözüm değil ama en azından şimdilik ağaçların kurumasını engellemeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT