1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BAHARATÇILARDA BAYRAM BEREKETİ

BAHARATÇILARDA BAYRAM BEREKETİ

BAHARATÇILARDA BAYRAM BEREKETİ
A+A-

On bir ayın sultanı Ramazan ve yaklaşan bayram, baharatçıların yüzünü güldürdü. İftar ve sahur yemeklerini güzelleştirmek isteyenler ve hazımsızlık çekenler ve özellikle bayramda misafir ağırlayacak baharat çeşitlerinden satın almak için aktarlara akın ed

 
Van’da faaliyet gösteren baharatçılara adeta akın eden vatandaşlar, esnafın satışlarını da yüzde 50 oranında arttırdı. Vatandaşlar, özellikle yemeklerde kullanılan nane, kekik, çörek otu, yedi bahar, tarçın, kök, hevlican, sumak, reyhan, karabiber gibi baharatlara ve natürel gıdalara ilgi gösteriyor. Satın alınan baharatlar arasında vücut direncini arttıran baharat türleri de ilk sırada yer alıyor. Oruç nedeniyle yorgun düşenler, arı poleni, arı sütü, harnup pekmezi (keçiboynuzu) ve mesir macunu satın alıyor. Bu ayda sıklıkla yaşanan hazımsızlık, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak problemleri yaşamak istemeyenler de baharatçıların kapısını çalıyor. Bu tür rahatsızlıklar içinse meyan kökü, papatya, rezena ve kekik çayları ile zeytinyağlı kudret narı öneriliyor. 


Esnaf Ramazan ayıyla birlikte Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasından dolayı da vatandaşın alışverişe başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. Van'da 27 yıldır baharatçılık yapan Salim Dedeoğlu, müşterilerinin Ramazan ayında dolup taştığını söyledi. Bu ayda baharat almak için gelen müşterilerin enerji veren, açlığı bastıran, hazmı kolaylaştıran ve özellikle de yemekleri güzelleştiren ürünlere ilgi gösterdiğini vurgulayan Dedeoğlu, “Ramazan nedeniyle satışlarımız iki katına çıktığı gibi bayramın da yaklaşıyor olması ile birlikte satışlarımız iyece arttı” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT