1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bağdatlıoğlu; "yeni Yıla Artışla Başladık" Antalya

Bağdatlıoğlu; "yeni Yıla Artışla Başladık" Antalya

Bağdatlıoğlu; yeni Yıla Artışla Başladık  Antalya
A+A-

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye süs bitkileri ihracatı 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında geçen yıl aynı dö

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye süs bitkileri ihracatı 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10 artış göstererek, toplam 5.252.546 dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Bağdatlıoğlu açıklamasında, ihracatta ana mal grup olan canlı bitkiler ihracatında yüzde 14, kesme çiçekte ise yüzde 10 ihracat artışı görüldüğünü, bunun da yeni yılın sektöre olumlu bir ivme getirdiğini belirtti. Ocak ayında Türkiye'den toplam 26 ülkeye süs bitkileri ihracatı gerçekleştirildiğini açıklayan Bağdatlıoğlu, şunları kaydetti:
"Bu dönemde en önemli ihracat pazarlarımız sırasıyla Almanya, İngiltere, Hollanda, Azerbaycan, Irak, Ukrayna, Türkmenistan, Rusya ve Romanya oldu. Önemli pazarlarımız olan Almanya'ya yüzde 30, İngiltere'ye yüzde 53, Azerbaycan'a yüzde 22, Türkmenistan'a yüzde 25 ihracat artışı görüldü. 1-31 Ocak 2013 tarihleri arasında canlı bitkiler ihracatımız yüzde 14 artışla toplam 2.672.100 dolar oldu. Bu ürün grubunda Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan en önemli ihracat pazarlarımız oldu. Kesme çiçek ihracatı ise aynı dönemde yüzde 10 artışla, toplam 2.436.810 dolar olarak gerçekleşti. Bu ürün grubunda en önemli pazarlar Almanya, İngiltere, Hollanda, Ukrayna ve Rusya oldu. Şubat ayında sektörümüzde önemli satışların gerçekleştiği günlerden olan Sevgililer günü sebebiyle, ihracatımızdaki artışın daha da olumlu yönde devam edeceğine inanıyorum. İhracatımızdaki bu olumlu artışın yılboyu kalıcı olmasını ve bizi yılsonu hedefimiz olan 100 milyon dolara ulaştırmasını diliyorum."
(SK-Y)

01.02.2013 17:57:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT