1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Azeri Vekil Ganire Paşayeva Vali Erden'i Ziyaret Etti

Azeri Vekil Ganire Paşayeva Vali Erden'i Ziyaret Etti

Azeri Vekil Ganire Paşayeva Vali Erdeni Ziyaret Etti
A+A-

Azerbaycan 3. dönem Milletvekili Ganire paşayeva, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki devlet tek millet olduğunu belirterek "Hocalı soykırımı ve Yukarı Karabağ problemi sadece bizim değil, bütün Türkler'in

Azerbaycan 3. dönem Milletvekili Ganire paşayeva, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki devlet tek millet olduğunu belirterek "Hocalı soykırımı ve Yukarı Karabağ problemi sadece bizim değil, bütün Türkler'in problemidir. Bütün kardeşlerimizin desteğini bekliyoruz" dedi.
Uşak Üniversitesi Sosyal Aktiviteler Topluluğu tarafından düzenlenen "Hocalı Katliamı" konulu konferansa katılmak üzere kente gelen Azerbaycan 3. dönem Milletvekili Ganire Paşayeva, Vali Mehmet Ufuk Erden'i makamında ziyaret etti. Hocalı katliamını tün dünyaya anlatmak istediklerini ve bu konuda Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Ganire Paşayeva, "Soykırımı yapanlar adalet karşısında hesap vermeli. Herkes Azerbaycan'a bu konuda destekte bulunmalı" dedi. Uşak Üniversitesi'nce organize edilen konferansta Hocalı katliamını anlatacağını da söyleyen Azeri Vekil Paşayeva, "Türkiye ile Azerbaycan iki devlet tek millettir" dedi.Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek iki devlet tek millet olgusunu ilk kez Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'den duyduğunu ifade etti. Azerbaycan halkını yakından tanıdığını da ifade eden Vali Erden, "Kardeş ülke Azerbaycan'ın bu haklı davasında yanında yer alıyoruz. Devletimiz de bu konuda net bir tavır ortaya koymaktadır. Ermeni mezalimini dünya sessiz kalmamalı" dedi.
Amaçlarının Ermenistan'ın Hocalı'da yaptığı soykırımı bütün dünyaya duyurmak olduğunu da anlatan Paşayeva, "Hocalı katliamını, sadece Azeri Türkleri'ne değil, insanlığa karşı yapılmış bir cinayettir. Soykırımı yapanlar adalet karşısında hesap vermeli. Herkes Azerbaycan'a bu konuda destek olmalıdır. Hocalı soykırımını anlatmak için düzenlenen konferanslara katılıyoruz Ermenistan, Azerbaycan'ın yüzde 20 toprağını işgal altında bulunduruyor. Bugün 1 milyon Azeri Türk'ü evine dönemiyor. Uluslararası örgütlerin kararlarına bakmıyorlar. Ermenistan, insanların evlerine dönmesine izin vermiyor. Türkiye ve tüm kardeş halklarının desteğini bekliyoruz. Gerçek soykırımın görüntüleri var, uluslararası örgütlerin raporları var" dedi.
(KY-İK)

20.02.2013 13:03:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT