1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Azerbaycan'da Avrupa'nın en büyük pastası yapıldı

Azerbaycan'da Avrupa'nın en büyük pastası yapıldı

Azerbaycan'da Avrupa'nın en büyük pastası yapıldı
A+A-

Azerbaycan’ın sanayi şehri olan Sumgayıt’ta, Avrupa’nın en büyük pastası yapıldı. “Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü” sebebiyle 52 metre uzunluğunda dev pasta yapıldı.


Sumgayıt Valiliği tarafından organize kutlamaları çerçevesinde hazırlanan 52 metrelik dev pastanın konulduğu meydan, pastayı görmek isteyen binlerce vatandaşın akınına uğradı. Dev pasta ile kutlamayı gelenek haline getiren ve her sene kendi rekorunu kıran Sumgayıt Valiliği bu yılki pastayı geçen yıla kıyasla 1 metre daha uzattı.


Azerbaycan’da faaliyet gösteren bir Türk pasta firması tarafından hazırlanan pastanın yapımında 26 bin yumurta, 2250 kg un, 1975 kg şeker, 1100 kg ceviz ve fındık kullanıldı. Pasta, bir süre sergilendikten sonra meydana toplanan kalabalığa dağıtıldı. Pasta almak isteyenler, şehir meydanında izdiham oluşturdu.


Pasta ustası Muzaffer Agüloğlu, ”Biz bu pastayı 7 yıldır yapıyoruz ve bu artık gelenek haline geldi. Bu pastayı “Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü” için yaptık. 52 metre uzunluğunda ve yaklaşık 12 ton olan pastamızı 10 gün içerisinde yaptık. Bu pasta Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarının bir araya gelerek yapmış olduğu bir hediyedir. Hem yeni yılınız hem de “Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü”nüz kutlu olsun” dedi.


52 metrelik pastadan alan şehir halkına dev semaverden çay da ikram edildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT