1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ayvalık'ta Zana Keçilerine Rağbet Arttı

Ayvalık'ta Zana Keçilerine Rağbet Arttı

Ayvalıkta Zana Keçilerine Rağbet Arttı
A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, zana keçilerine üretici büyük ilgi gösterdi. İsviçre Alplerinde yaşayan başka bir ırkın Türkiye'ye getirilip yerli ırk ile melezlenmesiyle ortaya çıkan zana keçileri

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, zana keçilerine üretici büyük ilgi gösterdi.
İsviçre Alplerinde yaşayan başka bir ırkın Türkiye'ye getirilip yerli ırk ile melezlenmesiyle ortaya çıkan zana keçileri, saanenlere nisbeten bölgemize çok iyi uyum sağlarken, iyi bakım ve besleme ile daha verimli olduğu açıklandı.
Altınova Merkez Mahallesi'nde oturan Mehmet Şefik Cebe, yıllardır saanen keçisi beslediğini fakat zana keçisinin daha verimli olmasından dolayı, bahçesine ektiği ekinlerle beslediği zana keçilerinin her birinden günde 4-5 litre arasında süt aldığını ifade etti. Cebe, "Üstelik çok uysal hayvan olarak biliniyorlar. Kısa sürede 20 adet olan sürümü ikiye katlayacağım. Keçi sütü ve peyniri de iyi para ediyor" dedi.
Bu arada zana keçilerinin çevre dostu olduğu ve dağa çıkartılamadan özel yapılan ahırlarda beslenip üretilmesinin kolay olmasının üretici için daha cazip olduğu da kaydediliyor.(BT)

06.02.2013 15:18:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT