1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ayvalık'ta Chp'li Kadınlardan Haklı Talep

Ayvalık'ta Chp'li Kadınlardan Haklı Talep

Ayvalıkta Chpli Kadınlardan Haklı Talep
A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları yönetimi; Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. yıldönümünde bir açıklama yaparak, 'Seçilmek ve Yönetmek İstiyoruz'

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları yönetimi; Türk Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. yıldönümünde bir açıklama yaparak, 'Seçilmek ve Yönetmek İstiyoruz' diye haykırdı.
Önceki gün, CHP Ayvalık İlçe Başkanlığı binası önünde yapılan açıklamaya; Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkan Yardımcısı Hakkı Toka, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Tane Özek, CHP İlçe Başkanlığı yöneticileriyle, partililer katılarak, kadınlara destek verdi.
CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları adına yapılan basın açıklamasını Kadın Kolları yöneticilerinden Oya Sunal yaptı. Sunal yaptığı açıklamada, Türk kadınına; seçme ve seçilme hakkı tanınmasının, Kadın Hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde TBMM'de 5 Aralık 1934 tarihinde gerçekleştiğini hatırlattı. Yapılan açıklamada, "Kadınların 19 y.y.da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir. 1908'de kurulan ilk kadın derneği,1919'da kadınların Kastamonu mitingi,1923'te Nezihe Muhittin tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve 1923'te siyasal haklar için kurulan Türk Kadınlar Birliği gibi olguların; 1930'da yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının,1933'de muhtar ve köy ihtiyar kurulu üyeliği seçme ve seçilme hakkının, 1934'te de TBMM'de, seçme ve seçilme hakkının elde edilmesinde katkısı çok büyük olmuştur. Türkiye'nin ilk kadın milletvekilleri 1935'te CHP milletvekilleri olarak TBMM'ye girmiştir" denildi.
Aradan geçen 78 yıllık süreçte kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibariyle gelinen noktanın hiç de iç açıcı olmadığı vurgulanan açıklamada, "12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde TBMM'deki, 550 milletvekilinden sadece 78'i, hükümetteki 26 bakandan 1'i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı yüzde 2.5'tir. 2 bin 924 belediye başkanın 26'sı, 34 bin 210 muhtardan 65'i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmaktadır. 81 valinin 1'i, 103 rektörden 5'i, 428 vali yardımcısından 7'si, 795 kaymakamdan 22'si, 80 müsteşar yardımcısından 3'ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yoktur. Sendikaların, TOBB, TZOB, TESK gibi STK'ların Yönetim Kurullarında da hiç kadın yoktur. 'Anayasa ve yasa önünde kadın erkek eşittir' demek, yeterli değildir. Kadınlar, anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmedikçe, sonuçlarda eşitlik sağlayamıyor. Asıl olan, sonuçlarda eşitlik anlayışıdır . Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde elli yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye inşa ederek ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele edildiğinin altı çizilen açıklamada, "Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında Eşit Temsil Eşit Katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz. Bugün 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü. Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz" denildi.

BAŞKAN TÜRKÖZEN'DEN KADINLARA ÇİÇEK
CHP'li kadınların açıklamalarının ardından, Ayvalık Belediyesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, aralarında kamuoyunun ilçede açılan okuma-yazma kurslarında; 98 yaşında okuma-yazma öğrenmesiyle tanıdığı Hafize Nine'nin de bulunduğu kadınlara bu özel gününde çiçekler vererek, haklı taleplerini desteklediği gözlendi.
(SS-SŞ)

05.12.2012 16:00:38 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT