1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayvalık Sele Teslim

Ayvalık Sele Teslim

Ayvalık Sele Teslim
A+A-

Hafta sonunda şiddetli yağışlar nedeniyle Balıkesir'in Ayvalık ilçesi sel sularına teslim oldu. Edremit Körfezi ile birlikte Ayvalık ilçesinde de etkili olan kuvvetli yağış, sele neden oldu. Ayvalı

Hafta sonunda şiddetli yağışlar nedeniyle Balıkesir'in Ayvalık ilçesi sel sularına teslim oldu.
Edremit Körfezi ile birlikte Ayvalık ilçesinde de etkili olan kuvvetli yağış, sele neden oldu. Ayvalık'ta, geçtiğimiz cuma akşamından itibaren başlayan yağış zaman zaman şiddetini artırarak etkili oldu. Ayvalık ve çevresinde hayatı olumsuz yönde etkileyen şiddetli yağışlar nedeniyle düzenlenen 9. Deve Güreşleri Festivali iptal edilirken, yağışlar nedeniyle özellikle ekili alanların bulunduğu ovalık bölgeler sel suları altında kaldı.
Yağışlar nedeniyle Ayvalık Ovası olarak adlandırılan bölgede ağılları bulunan hayvancıların onlarca küçükbaş hayvanın telef olduğu belirtilirken, şiddetli yağışlar nedeniyle Ayvalık çevresindeki ilçelerin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan TEİAŞ'a ait ana trafonun sular altında kaldığı gözlendi. Ayvalık Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleriyle, belediye iş makineleri trafo binasındaki suların tahliye edilmesi için yoğun çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürürken, halen daha süren yağışlar nedeniyle tesisi basan suların biraz daha yükselmesi halinde, sel suları nedeniyle ana trafonun kullanılmaz hale gelebileceğinden kaygılandığı belirtildi.
Sel sularının yanı sıra şiddetli yağışların sürmesi nedeniyle kullanılmaz hale gelebilecek ana trafo nedeniyle Ayvalık ve çevresindeki ilçe, belde ve köylerde haftalarca sürebilecek enerji kesintisinin yaşanması ihtimaline karşın, ekipler çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürürken, vatandaşlar böylesi bir durum karşısında Ayvalık ve çevresinin haftalarda karanlıkta kalmasından endişe ettiklerini vurguladı.
Yağışlar nedeniyle Gömeç'teki Hacıosman Deresi ile Altınova'daki Karakoç Çayının zaman zaman taşma tehdidi altında kaldığı ve bölgedeki Madra Barajı'nın aşırı suyla dolan havzası nedeniyle barajın tahliye kapaklarının açılmak zorunda kalmasından endişe edildiği bildirildi. Şiddetli yağışlar nedeniyle Ayvalık'a bağlı Altınova'da da özellikle ekili araziler sel nedeniyle çok ciddi zarar görürken, birçok merada onlarca küçükbaş hayvan telef olduğu gelen bilgiler arasında. Ayvalık'ta halen daha etkisini gösteren şiddetli yağışlar nedeniyle ilçeye bağlı Murateli ve Mutlu köy yollarının sular altında kaldığı ve sel suları nedeniyle de köy yollarının kapandığı kaydedildi. Şiddetli yağışlar nedeniyle Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde bulunan bir fabrika ile karşısındaki bir sitenin de sel suları altında kaldığı ve site sakinlerinin evlerinde mahsur kaldığı bildirilirken, yağışlar nedeniyle şu ana kadar herhangi bir can kaybının yaşanmaması ise adeta yüreklere su serptiği belirtildi.
(SS-SŞ-Y)

10.02.2013 18:27:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT