1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AYM'den Sürpriz Sendika Kararı

AYM'den Sürpriz Sendika Kararı

AYM'den Sürpriz Sendika Kararı
A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) sürpriz sendika kararı verdi. Sendikacılık faaliyetlerinde yeni bir dönem başlıyor. AYM, 2013'ten sonra kurulan sendikaların toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için getirilen yüzde 3'ün barajı anayasaya aykırı buldu.

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) sürpriz sendika kararı verdi. Sendikacılık faaliyetlerinde yeni bir dönem başlıyor. AYM, 2013'ten sonra kurulan sendikaların toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için getirilen yüzde 3'ün barajı anayasaya aykırı buldu.  Baraj yüzde 1'e indirildi.

Özellikle otomotiv sektöründe yaşanan grevle gündeme gelen sendikacılık faaliyetlerinde yeni bir dönem başlıyor. Anayasa Mahkemesi, 2013'ten sonra kurulan sendikaların toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için getirilen yüzde 3'ün barajı anayasaya aykırı buldu. Baraj yüzde 1'e indirildi.

Anayasa Mahkemesi, CHP ve Aksiyon İş'e bağlı Pak Turizm İş'in başvurusunu karara bağladı. Mahkeme, 2013'ten sonra kurulan sendikaların iş yerlerinde toplu iş sözleşmesi yapabilmeleri için getirilen yüzde 3'lük baraj uygulamasını anayasaya aykırı buldu.

Sendikalara getirilen baraj yüzde 1'e indirildi.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla, bundan sonra bütün sendikalar, örgütlendikleri iş kolunda yüzde 1 üye sayısına ulaştıkları andan itibaren toplu sözleşme hakkı kazanacak.

A+A-

HABERE YORUM KAT