1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AYM'den Flaş ÖSYM Kararı (Bilgi Edinme Hakkı Kanunu )

AYM'den Flaş ÖSYM Kararı (Bilgi Edinme Hakkı Kanunu )

AYM'den Flaş ÖSYM Kararı (Bilgi Edinme Hakkı Kanunu )
A+A-

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin başvurusu üzerine Torba Yasa'daki bazı hükümleri iptal etti. AnayasaMahkemesi Ösym sınav sorularının açıklanmaması kararını iptal etti. Mahkeme ÖSYM'nin kararını Bilgi Edinme Hakkı Kanuna aykırı buldu.

12 Temmuz 2013 günlü, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda soruları açıklaması "Bilgi Edinme Kanunu" kapsamından çıkarılmıştı.

 


Anayasa Mahkemesi, ÖSYM'nin uyguladığı bu hükmü iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerini iptal etti.

 


CHP'nin düzenlemenin bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması başvurusunu esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların, "Bilgi Edinme Hakkı Kanunu" kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı buldu ve iptal etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT