1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Aydın'da Turunçgil Ve İncir Eküy Projeleri Değerlendirildi

Aydın'da Turunçgil Ve İncir Eküy Projeleri Değerlendirildi

Aydında Turunçgil Ve İncir Eküy Projeleri Değerlendirildi
A+A-

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda "Turunçgil ve İncir Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi" projelerindeki son durum masaya yatırıldı. Gıda Tarım ve Hayvan

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda "Turunçgil ve İncir Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi" projelerindeki son durum masaya yatırıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tarladan sofraya güvenli gıda arzının sağlanması adına hayata geçirilen "Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY)" projesi kapsamında Aydın'da 2010 yılında incir ve turunçgil bahçelerinde uygulamaya konulan proje çalışmalarına devam ediliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca önümüzdeki 5 yılda planlanan çalışmaların tanıtımını yapmak, 2013 yılında yapılacak çalışmaları irdelemek ve 2012 yılında yapılan çalışmaları tartışmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda değerlendirme ve eğitim toplantısı yapıldı. Toplantıya Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Aydın Çelik, Kuyucak, Kuşadası, Sultanhisar, Söke, Buharkent İlçe Müdürleri ile Turunçgil ve İncir Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesi il ve ilçe sorumluları katıldı.
Aydın genelinde devam eden Turunçgil ve İncir Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi proje çalışmaları hakkında bilgiler veren Şube Müdürü Aydın Çelik, yaptığı açıklamada, "Aydın ilimizde 2013 yılında incir EKÜY proje çalışmaları Kuyucak ve Buharkent ilçelerinde 55 üretici bahçesinde bin 50 dekar alanda, turunçgil EKÜY çalışmaları ise Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ilçelerinde 190 üretici bahçesinde toplam 9 bin 100 dekar alanda yürütülecek. Önümüzdeki 5 yıl içersinde de proje çalışmalarını il üretim alanımızın yüzde 50''lik dilimine ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.
Turunçgil ve İncir Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi projesi il sorumluları Ziraat Mühendisi Adnan Çaçamer ve Dr. Nevin Beşpınar ise yaptıkları sunumlarda bu projeler ile İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ile proje dahilindeki üreticilerin koordineli çalışmalarının sağlandığını, en az girdi ile yüksek, verimli, kaliteli ve kalıntısız ürün üretiminin elde edildiğini, ayrıca üreticilerin tarımsal faaliyetlerde bulunurken, yeni teknikleri kullanmalarını, hastalık ve zararlıları tanımalarını bunlara karşı uygun mücadele zamanını ve yöntemlerini öğrenerek kendi arazilerinin danışmanları haline gelmelerinin sağlandığına dikkat çekti.
Ayrıca turunçgil ve incir bahçelerinde görülen hastalık ve zararlılara değinen Ziraat Mühendisi Adnan Çaçamer ve Dr. Nevin Beşpınar, mücadelede öncelikli olarak kültürel, biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin tercih edildiğini, kimyasal mücadelenin ise son çare olarak kullanıldığını, böylece zirai ilaç kalıntısını arazi şartlarında çözülmesi sağlanarak, gerek iç piyasada zirai ilaç kalıntılı ürün satılmasının önüne geçmek, gerekse yurt dışına giden ürünlerdeki zirai ilaç kalıntı problemini çözmek ve bu sayede tarımsal ürünlerimize karşı olan güveni arttırmak hedefine de yaklaşılmış olacağını dile getirdi. Toplantı, katılımcıların yaptığı katkılarla ve sorulan soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.
(MB-İK)

12.02.2013 09:07:19 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT