1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Aydın'da Mantar Bereketi

Aydın'da Mantar Bereketi

Aydında Mantar Bereketi
A+A-

Aydın'ın dağ köylerinde toplanan dağ mantarları, satışa sunulduğu semt pazarlarında yoğun ilgi görüyor. Aydın il merkezinde kurulan semt pazarlarındaki tezgâhlarda yerini alan dağ mantarın kilosu 6

Aydın'ın dağ köylerinde toplanan dağ mantarları, satışa sunulduğu semt pazarlarında yoğun ilgi görüyor.
Aydın il merkezinde kurulan semt pazarlarındaki tezgâhlarda yerini alan dağ mantarın kilosu 612 TL arası satışının yapıldığını belirten pazar esnafı Aydın Şimşek, dağ mantarın ilk olarak Aydın'ın Karacasu ilçesinin Madran Dağı yamaçlarından toplanarak pazar tezgâhlarına düştüğünü belirterek, her yıl toplayan tanıdık köylülerden alındığını söyledi.
Şimşek, sonbaharda yağmurların ardından ortaya çıkan mevsimlik dağ mantarlarının bilen kişilerce tüketildiğini belirterek, sadece zararsız 2-3 çeşit mantarların tezgahlarda yer aldığını ve dağ mantarını sadece tanıyan ve bilen kişilerin talep ettiğini belirtti. Şimşek, dağ mantarların birçok çeşitlerinin olduğunu ve çoğunun da zehirli olduğunu belirterek, ilk defa tüketenlerin de zehirlenme vakasına karşı mutlaka dikkatli olmaları ve tanımadıkları esnaftan dağ mantarı almamaları gerektiğini sözlerine ekledi.
(MB-İK)

02.01.2013 14:56:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT