1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Aydın Üç İlin Kalp Damar Merkezi Oldu

Aydın Üç İlin Kalp Damar Merkezi Oldu

Aydın Üç İlin Kalp Damar Merkezi Oldu
A+A-

Aydın Devlet Hastanesi, Ulusal Kalp Damar Cerrahi Merkezleri projesi kapsamında Aydın, Muğla ve Denizli illerine hizmet verecek merkez olarak seçildi. AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, konu

Aydın Devlet Hastanesi, Ulusal Kalp Damar Cerrahi Merkezleri projesi kapsamında Aydın, Muğla ve Denizli illerine hizmet verecek merkez olarak seçildi.
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hükümetimizin hayata geçirdiği Ulusal Kalp Damar Cerrahi Merkezleri projesi kapsamında Aydın Devlet Hastanesi Aydın, Muğla ve Denizli illerine hizmet verecek merkez olarak seçilmiştir. Yaklaşık 2 milyon kişilik nüfusa sahip olan bölgeye Aydın Devlet Hastanesinde oluşturulan Anjiografi ve Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi hizmet verecektir. Aydın Devlet Hastanesi Anjiografi ve Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi yaklaşık bin 200 metrekarelik bir alan modernize edilerek yapılandırılmış olup, aynı katta hem anjio merkezi hem de yoğun bakım servisleri ve ayrıca açık kalp ameliyatlarının yapılacağı 2 adet ameliyat salonu yapılandırılmış ve 31 Ocak 2013 günü hizmet vermeye başlamıştır. Ameliyathaneler son teknoloji ile donatılmış olup laminer flovludur. Tüm sistem bilgisayar sistemi üzerinden takip edilmektedir" dedi.
Hastanede 6 Kalp Damar Cerrahi Uzmanı ve 6 Kardiyoloji Uzmanı ile hizmet verileceğini açıklayan Erdem, "Anjio grafi ve açık kalp ameliyatları için uzmanlarımız gerekli eğitimleri almış olup, günümüz teknolojileri eşliğinde bu işlemleri yapabilmektedirler. Merkezde 3 anjiokateter hemşiresi, 1 perfuzyonist, 4 anjiografi teknikeri, 2 kalp damar cerrahisi hemşiresi, Kalp damar cerrahisi yoğun bakımda 9 hemşire, Koroner Yoğun Bakımda 8 hemşire ve Kalp Damar ve Kardiyoloji Ara Servisinde 5 hemşire görev yapmaktadır. Aydın Devlet Hastanesi'nde Acil Servis 2.katında oluşturulan Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi, son derece modern cihazlarla donatılmış, Anjiografi Salonu,6 yataklı 2.basamak Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, 5 yataklı 3.basamak Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, 8 yataklı Kalp Damar ve Kardiyoloji Ara Servis ve 2 adet ameliyat salonu oluşturulmuştur. Merkezde laminer akımlı ve hepafiltreli hava akımı ile son teknolojiye uygun hava akımı sağlan-maktadır" diye konuştu.
İLK HASTA KABULÜ YAPILDI
31 Ocak 2013 tarihinde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nden gelen Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji uzmanları ile beraber 54 yaşındaki hasta H. T'ye koroner anjiografi yapıldığını ve anjiografi ünitesi fiilen hizmete girdiğini açıklayan Erdem, şunları söyledi: "Yine aynı bölümde bir başka hastamızın kalp pili anjio eşliğinde değiştirilmiş ve toplamda 8 hastaya anjio grafi yapılmıştır. Anjiografilerin çoğu bilek atardamarlardan yapılmıştır. Bu işlem nadir merkezlerde yapılmaktadır. Yapılan ilk 4 anjiografi de 1 tane korener bypass kararı verilmiş ve ameliyat Aydın Devlet Hastanesi' yapılacaktır. Bundan sonraki dönemlerde acile başvuran kalp krizlerinde acil anjio yapılacak olan hastalara anjiografi merkezimiz hizmet verebilecektir. İcraatlarımıza bir yenisini daha eklemenin gururuyla Aydın Ulusal Kalp Damar Cerrahi Merkez'inin Aydın'a ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim"
(MB-İK)

01.02.2013 09:16:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT