1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Avukatların Gözaltına Alınması

Avukatların Gözaltına Alınması

Avukatların Gözaltına Alınması
A+A-

CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner, DHKP-C örgütüne yönelik operasyonlarda avukatların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Aygün ve Cihaner, operasyonların avukatları susturmaya yönel

CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner, DHKP-C örgütüne yönelik operasyonlarda avukatların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Aygün ve Cihaner, operasyonların avukatları susturmaya yönelik olduğunu savundu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner, DHKP-C terör örgütüne yönelik operasyonlarda gözaltına alınan avukatlara destek vermek üzere İstanbul Adliyesi'ne geldi. Basın mensuplarına açıklama yapan Milletvekili Aygün, "Ben burada Suriye konusuna dikkat çekmek istiyorum. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 'yabancı ülkeler lehine ajanlık suçlaması' son derece temelsiz olduğu gibi, hükümetin de Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) Suriye'deki insan hakları araştırmasına tepkisi olduğunu düşünüyorum" dedi.
Operasyonun siyasi olduğunu iddia eden Aygün, şunları söyledi: "ÇHD'yi aslında yürüttüğü insan hakları faaliyeti nedeniyle hedef alan gözaltılar yaşanıyor. Ne 12 Mart, ne 12 Eylül'de hiç bu kadar avukat gözaltına alınmadı. Bu doğrudan savunmayı yok etmeye yönelik. 12 Eylül faşizmi bile bu kadarına cesaret edememişti."
Milletvekili İlhan Cihaner de, polisin düzenlediği operasyonun CHD, Halkın Hukuk Bürosu ve Grup Yorumu bastırma amaçlı olduğunu savunarak şöyle konuştu: "Gerek ÇHD gerek diğer avukatlar 70'li yıllardan bu yana nerede bir hak ihlali, faili meçhul varsa orada ezilenlerin yanında oldu. Bu mücadelelerini bugün de sürdürüyorlar ve bunlar avukat. Daha önce nasıl öğrenci olmayan öğrenciler varsa, gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklanmayan gazeteciler varsa, şimdi aynı oyun avukatlar için oynanıyor. Avukatlık faaliyetinden dolayı gözaltına alınmayan avukatlar olduğu iddia ediliyor. Sanıyorum yeni bir torba oluşturulacak ve bu torbanın içine avukatlar atılacak."
(OY-ÖFA-HO-Y)

20.01.2013 14:06:35 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT