1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avukatlar ve Siyasi Tutuklular Duruşmayı Protesto Etti!

Avukatlar ve Siyasi Tutuklular Duruşmayı Protesto Etti!

Avukatlar ve Siyasi Tutuklular Duruşmayı Protesto Etti!
A+A-

Van’da, PKK’nın şehir yapılanması olan KCK’ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 13 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında avukatlar salonu terk ederken...


KCK'ya yönelik 7 Haziran 2012 tarihinde düzenlenen operasyonun ardından "terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla tutuklanan Van Belediye Başkanı Kaya ile BDP'li bazı ilçe belediye başkanları ve il yöneticilerinin yargılandığı davanın ikinci duruşması, adliye binası olarak kullanılan Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nde oluşturulan salonda saat 10.00'da başladı. Sanıklardan tutuksuz yargılanan BDP İl Eşbaşkanı Mihriban Şah’ın katılmadığı duruşmada diğer sanıklar hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Kerim Küçük, birinci duruşmanın ardından mahkemeye sunulan belgeleri okuyarak sanıklara söyleyecekleri bir şey olup olmadığını sordu. Bunun üzerine tek tek ayağa kalkan sanıklar, Kürtçe, "Söyleyecek bir şeyimiz yoktur" dedi.


Birinci duruşmada sanık avukatlarının gizli tanık Ahmet Su kod adlı şahsın duruşmada hazır bulunması talebi, gizli tanığın kimliğinin ortaya çıkacağı gerekçesiyle kabul edilmezken, gönderdiği dilekçenin okunmasının ardından sanık avukatlarından Murat Timur söz aldı. Gizli tanığın ifadelerinin dosyadan çıkarılmasını talep eden Timur, ‘Tanık Koruma Kanunu’na aykırı davranıldığı gerekçesiyle emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Bunun üzerine iddia makamı Savcı Recep Bakırcı, gizli tanık ifadelerinin dosyadan çıkarılmasının reddine karar verdi.


Tekrar söz alan sanık avukatlarından Murat Timur, adil yargılanma yapılamadığını söyleyerek, beraberindeki meslektaşlarıyla birlikte duruşma salonunu terk etti. Avukatlar dışarı çıkarken, sanıklar da sırtını dönerek mahkeme heyetini protesto etti.


Mahkeme Başkanı Küçük’ün tekrar bir şey söyleyip söylemeyeceklerini sorması üzerine sanıklar Kürtçe bir şey söylemeyeceklerini belirtti.


İddia makamı sanıklarının tutukluluk hallerinin devamını isterken, mahkeme heyeti de tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 29 Mart 2013 gününe erteledi.


Salonu terk ettikten sonra meslektaşlarıyla birlikte adliye binası önünde bir açıklama yapan Van Baro Başkanı Murat Timur, adil yargılanmanın olmadığını öne sürerek buna tepki olarak salonu terk ettiklerini söyledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT