1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avrupa'daki Türk Çocuklarının Eşcinsel Ailelere Verilmesi

Avrupa'daki Türk Çocuklarının Eşcinsel Ailelere Verilmesi

Avrupadaki Türk Çocuklarının Eşcinsel Ailelere Verilmesi
A+A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrupa'daki Türk ailelerin bakıcı aile olmaları konusunda çalışma başlatıldığını bildirdi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrup

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrupa'daki Türk ailelerin bakıcı aile olmaları konusunda çalışma başlatıldığını bildirdi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrupa'daki Türk çocuklarının eşcinsel ailelere verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulunan "Gençlik Daireleri" kurumunun, aileleri tarafından şiddet gördüğü iddiasıyla çocukları koruma altına aldığı belirtildi. Ancak uygulamaların aile bütünlüğünü ortadan kaldırdığı, aile ve çocuğu birbirinden ayırdığına dikkat çekilen açıklamada, "Çocukların aileden alınıp bakıcı aileye verilmesi hususunda kültürel ve dini özelliklerin dikkate alınmaması aileleri mağdur etmektedir" denildi.
Bu çerçevede Hollanda'da yaşayan Azeroğlu çiftinin 2004 yılında 6 aylık olan oğulları Yunus'u yanlışlıkla yere düşürmesiyle, Gençlik Dairesi'nin devreye girerek, bebeği lezbiyen bir çifte verdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Ailenin açtığı mahkeme, kararını 18 Ocak 2012 tarihinde vermiştir. Mahkeme, küçük Yunus'un velayetinin ailesinden alınıp bakıcı lezbiyen çifte verilmesine hükmetmiştir. Aynı mahkeme, çocuğun geri verilmemesine gerekçe olarak, anne N. Azeroğlu'nun Hollandaca bilmemesini göstermiştir. 14 Şubat 2013 tarihinde aile ile yapılan görüşmede, konu ile ilgili olumlu bir gelişme olmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Annenin verdiği son bilgiye göre, şu an 9 yaşında olan Yunus Azeroğlu, halen lezbiyen bir çiftle birlikte yaşamaktadır. Anne N.Azeroğlu, oğlunu ayda yalnızca bir kez görme hakkına sahiptir. Aile çocuğu düzenli olarak kiliseye götürmektedir. Aile kurumu konusunda kafa karışıklığı yaşayan Yunus'un lezbiyen çiftin her ikisine de anne diye hitap ettiği öğrenilmiştir. Kurum olarak, ailesinden ve kültüründen koparılan çocuklarla ilgilenmek birinci önceliğimizdir. Bu çerçevede Kurumumuz tarafından çalıştaylar yapılmış, ilgili dairelerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Avrupa'daki Türk ailelerin bakıcı aile olmaları konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Avrupa'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını harekete geçerek konuyu kamuoyunun gündemine taşımıştır."
(SU-ÖZ-Y)

14.02.2013 18:52:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT