1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avrupa’da 10.000 mülteci çocuk kayıp

Avrupa’da 10.000 mülteci çocuk kayıp

Avrupa’da 10.000 mülteci çocuk kayıp
A+A-

Avrupa Polis Örgütü Europol, son 2 yıl içerisinde 10.000'in üzerinde mülteci çocuğun Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geldikten sonra kaybolduğunu açıkladı.

Europol’ün istihbarat birimi, binlerce çocuğun gittikleri ülkede kayıtlarını yaptırdıktan sonra izlerini kaybettirdiklerini söyledi ve bu çocukların çeteler tarafından seks işçiliğine ve köleliğe zorlanabileceği uyarısını yaptı.

Bu açıklamayla birlikte Europol ilk kez Avrupa’daki kayıp mülteciler hakkında bir veri açıklamış oldu.

İngiltere’de yayınlanan Observer gazetesine konuşan Europol Genel Müdürü Brian Donald, “10.000’in üzerinde kayıp çocuk olduğunu söylemememiz yanlış olmaz” dedi. Donald, “Bu çocukların hepsi çetelerin eline düşecek diye bir şey yok. Bir kısmı Avrupa’daki akrabalarının yanına gitmiş olabilir. Ama nerede olduklarını, ne yaptıklarını ya da kimin yanında olduklarını bilmiyoruz” diye konuştu.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Çocukları Kurtarın (Save the Children) ise sadece 2015 yılı içerisinde 26.000 civarında çocuğun Avrupa ülkelerine yanlarında anne ya da babaları olmadan geldiğini söyledi.

Geçen yıl Mayıs ayında İtalyan yetkililer yaklaşık son 12 ay içerisinde 5.000 çocuğun iltica kabul merkezlerinden ayrılarak kaybolduğunu açıklamıştı.

“Şok edici ama maalesef sürpriz de değil”

Yine 2015 yılının Kasım ayındaysa İsveç’in Trellesborg kentindeki yetkililer, son 1 ay içerisinde iltica kayıt merkezine gelen 1000’e yakın anne-babasız çocuğun kaybolduğunu duyurmuştu. Bir Europol yetkilisi ise çocuk göçmenlerin önemli bir kısmının da Yunanistan’a ulaştıktan kısa bir süre sonra kaybolmuş olabileceğini söyledi.

2015 yılında 900.000’e yakın mülteci Türkiye sahillerinden botlar ve ahşap teknelerle açılıp Yunan adalarına gitmişti. Europol, Avrupa’da insan ticareti yaptığı bilinen çetelerin artık mültecileri hedef almaya başladığını da söyledi.

BBC’ye konuşan Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Leonard Doyle, 10.000 kayıp çocuk açıklamasını “Şok edici ama maalesef sürpriz de değil” sözleriyle yorumladı. Doyle, “Umarız AB elindeki kaynakları bu çocukları bulmak için harcar. Umarız onlara yardım edip aileleriyle buluşturmaya çalışırlar” dedi. (BBC Türkçe, Fotoğraf: AP)

A+A-

HABERE YORUM KAT