1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AVLANMA YASAĞINA BİR TEK ONLAR UYMUYOR

AVLANMA YASAĞINA BİR TEK ONLAR UYMUYOR

AVLANMA YASAĞINA BİR TEK ONLAR UYMUYOR
A+A-

Van Gölü\'nde uygulanan inci kefali balığının avlanma yasağına bir tek martılar uymazken, akarsu ağızlarına akın eden balık sürüleri onların hücumuna uğruyor.


Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefali balığının göçü sırasında polis ekipleri kaçak avcılara yönelik denetimlerini artırdı. İnci kefali balığı üremek için göç ettiği tatlı su kaynaklarından biri olan Bendimahi Çayı üzerinde önlem alan Muradiye Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaçak avlanma yapan balıkçılara göz açtırmıyor. Balıkçıların özellikle gece saatlerinde kaçak avlanma yaptığını belirleyen polisler, balık yakalamak için kullandıkları tuzakları balıkların yoğun olduğundan ve balıkların telef olmaması için gündüz iş makinesi yardımıyla yıkıyorlar. Bendimahi Çayı'nın Van Gölü'ne döküldüğü yerden itibaren 26 kilometre mesafe jandarma, polisler ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe müdürlüğü ekiplerince kurulan tuzakları tek tek yok ediyor.


\"\"

Van Gölü’nün tatlı su kenarlarına akın eden onlarca İnci kefali ile ilgili avlanma yasağına bir tek martılar uymuyor. Akarsu üzerinde süzülen onlarca martı, birbirleriyle yarışarak balık avlıyor. Bir martının günlük ortalama 3 ila 5 civarında balık tükettiğini belirten uzmanlar, martıların kuluçka dönemini ise bu bölgeye yakın olan su kenarlarına daha fazla akın ederek yumurta bıraktıklarını belirtti.

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT