1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Av. Abdullah Tel'den 'dünya İnsan Hakları Günü' Açıklaması

Av. Abdullah Tel'den 'dünya İnsan Hakları Günü' Açıklaması

Av. Abdullah Telden dünya İnsan Hakları Günü Açıklaması
A+A-

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla, Adıyaman Barosu Başkanı Av. Abdullah Tel tarafından basın açıklaması düzenlendi. Abdullah Tel düzenlediği basın açıklamasında, "Magna Carta'dan söz e

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla, Adıyaman Barosu Başkanı Av. Abdullah Tel tarafından basın açıklaması düzenlendi.
Abdullah Tel düzenlediği basın açıklamasında, "Magna Carta'dan söz eden zihniyet, nedendir 'Veda Hutbesi'ni görmez. İnsana tanınan onur ve şerefi, kadını koruyan emir ve itabı nazara almaz. Magna Carta'nın mazisi 800 yıl iken, Veda Hutbesi bin 500 yılı devirmiştir. Magna Carta Kral John ile papa arasında bir akit iken, Veda Hutbesi, Peygamberin halk ve Hak huzurunda ilahi bir metnidir. İkisinin de tarafı dini temsilciler iken, Manga Carta her şeye mehaz teşkil eder, Veda Hutbesi sümen altı edilir. Manga Carta'ya rağmen; kan, işkence, katliam, gözyaşı bitmez. Avrupa, kendi idarecilerinin zulüm ve baskıları altında inim inim inlerken, Muhammedi olan Endülüs Emevileri adeta medeniyet tarihi yazar, kalır tarihin tozlu raflarında. Abbasiler, Karahanlılar,Selçukiler, Osmanlılar, daha kimler, kimler..." ifadelerini kaydetti.
(CK-SO-Y)

10.12.2012 16:27:39 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT