1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Atay; "basın Özgür Olmalıdır"

Atay; "basın Özgür Olmalıdır"

Atay; basın Özgür Olmalıdır
A+A-

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eralp Atay, önemli bir kamu görevini yerine getiren basının özgür olması gerektiğini belirtti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eralp Atay, önemli bir kamu görevini yerine getiren basının özgür olması gerektiğini belirtti.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Dr. Erlap Atay, "Gazetecilere, ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı yasanın kabul edilişinin 52. Yılında tüm gazetecilerimizin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz. Gazetelik zor bir meslektir. Gazeteciler, haber peşinde koşarak, halka doğru ve dürüst haber iletmek, bilgi, haber, fotoğraf, görüntü ve belgeleri elde etmeye çalışmak için türlü fedakârlıklar yaparlar. İnsanlarımızın fikirlerini özgürce ifade edebilmeleri için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaç ve hakları vardır. Demokratik toplumlarda topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Basının özgür olması demokratik toplumun vazgeçilmez gereğidir. Basın özgürlüğü bakımından 179 ülke içinde, Yunanistan'ın 70. ,Bulgaristan'ın 80., Honduras'ın 135. olduğu sıralamada,Türkiye'nin 148. olması kaygı vericidir ve düşündürücüdür. Gazetecilerin; çalışma ortamı ve koşullarının düzenlendiği, maddi sıkıntıların giderildiği, özgürlük alanlarının genişlediği, kendilerine sahip çıkıldığı, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebildikleri bir ortam diliyoruz" diye konuştu.
(MB-İK)

09.01.2013 10:50:53 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT