1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin Yıldönümü

Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin Yıldönümü

Atatürkün Ankaraya Gelişinin Yıldönümü
A+A-

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 93. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. AK Parti Ankara İl Başkanı Alparslan, mesajında, Birinci Dünya Savaşı'ndan so

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 93. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
AK Parti Ankara İl Başkanı Alparslan, mesajında, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yurdun birçok bölgesinin, başkent İstanbul'da dahil olmak üzere işgal edildiğini, devletin gücünün azalmasının bazı devletler için fırsat olduğunu hatırlatarak, "Bu olaylar üzerine Anadolu halkı bilinçlendirilmiş ve Milli Mücadele başlatılmıştır. Önce Samsun'da başlayan Kurtuluş Mücadelesi, sonra Amasya, Erzurum, Sivas gibi illerde, Anadolu halkımızın katılımlarıyla yapılan toplantı ve kongrelerle devam etmiştir. Bu görüşmeler aynı zamanda yeni bir devletin kurulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Tabi yeni devletin merkezi de her bakımdan güvenilir ve ulaşımı kolay olan bir bölge olmalıydı. Atatürk, bu düşünce ve araştırmalar neticesinde, yeni merkezin Ankara olması konusunu kafasında iyice netleştirmiştir" dedi.
Ankara'nın Milli Mücadele'nin merkezi olarak seçilmesinin doğru ve isabetli bir karar olduğunu vurgulayan Alparslan şöyle devam etti:
"Çünkü Ankara, Anadolu'nun merkezi konumundadır. Anadolu şehirlerini birbirine bağlayan yollar kavşağında yer almaktadır. Diğer taraftan işgal altındaki Batı Anadolu'yu ve İstanbul'u kontrol altında tutabilecek stratejik bir mevkidedir. Ayrıca Ali Fuat Paşa'nın kumandasındaki 20. Kolordu'nun Ankara'da bulunması, bölgenin güvenliğini sağlamış olması açısından önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra Ankara halkının Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye'ye maddi ve manevi bakımdan destek vermeye hazır olması Ankara'nın Milli Mücadele'nin merkezi olarak seçilmesinde önemli bir paya sahiptir. Neticede Sivas'tan sonra, 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelen Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye, Dikmen sırtlarında seymenlerin oyunları, dervişlerin ezan ve duaları, Ankara ve bölge halkının sevinç gösterileri, öğrencilerin, halkın ileri gelenlerinin coşku ve heyecanıyla karşılanmıştır. Hemen çalışmalara başlanmıştır. Ankara halkı onu bağrına basmıştır. 27 Aralık 1919'dan sonra meydana gelen gelişmeler Ankara'nın Milli Mücadele'nin merkezi seçilmesindeki isabeti ortaya koymuştur. Artık Ankara, Atatürk'ün Sine-i Millete dönüş düşüncesinin gerçekleştiği ve doruğa ulaştığı mekândır. Dolayısıyla Ankara, bir harekâtın bedeni ve büyük bir fikrin sembolüdür. Milli iradenin tecelligâhı TBMM'nin ev sahipliğini yapan önemli bir merkezdir."
Alparslan, Ankara'nın hızla gelişerek dünyanın çağdaş başkentleri arasında yer aldığını vurgulayarak, "Siyasi hayatın merkezi olarak modern Türkiye'nin dünyaya bakan yüzüdür. Ankara, her geçen gün farklı yönleriyle bizim iftihar sebebimiz olmaktadır. Ankara'ya gelişinin 93. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle, saygıyla anıyor; Ankaralı hemşerilerimizin bu anlamlı gününü coşkuyla kutluyoruz" ifadesini kullandı.
(BC-ÖZ-Y)

26.12.2012 11:57:04 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT