1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atalay, Van'daki gazetecilerle bir araya geldi

Atalay, Van'daki gazetecilerle bir araya geldi

Atalay, Vandaki gazetecilerle bir araya geldi
A+A-

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, kentteki gazetecilerle bir araya gelirken, Gazeteciler Cemiyeti (VGC) yönetimi tarafından BİK Genel Müdürü Atalay\'a teşekkür plaketi verildi.


BİK tarafından Van'da yapılacak "Marka Şehirler-Medya ve İletişimde Tecrübe Paylaşım Günleri" seminerine katılmak üzere Van’a gelen BİK Genel Müdürü Atalay, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun ile Van'daki gazetecilerle bir araya geldi. Yerel ve ulusal basının temsilcilerinin bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Atalay, depremde yerel gazetelerin ve gazetecilerin büyük zarar gördüğünü, hizmet verdikleri binalarının yıkıldığını ve matbaalarının hasara uğradığını söyledi. Atalay, kurum olarak depremden sonrası yerel basının bir nebze olsun yardımına koştuklarını belirtti. Van'daki 12 yerel gazetenin depremden sonra tek gazete etrafında birleşerek önemli bir dayanışma örneği sergilediğini ifade eden Atalay, "Bu çok özel bir çalışmaydı. Bölge gazetesi adı altında hepiniz diyalog denen o kutlu gerçeği yakaladınız ve yaşattınız. O gazeteyi ben hiç unutmayacağım. Sayfalardan her biri bir başka gazeteye ait. Farklı görüşteki insanlar tek gazetede buluşmayı başardı. Bu önemli bir adımdı ve Van basınını nerelere geleceğinin en önemli göstergesidir" dedi.

Depremden sonra gazetelerin ilanlarının azaldığına ve hizmetlerin daha verimli kullanılabilmesi için doğrudan temin yoluyla ihalelerin gerçekleştirildiğine ifade eden Atalay, onun karşılığında da Van'ın çok hızlı bir gelişme gösterdiğini ve gelinen noktada depremin yaralarının sarıldığının gözle görüldüğünü söyledi. Yapılan çalışmayla 12 olan günlük gazete sayısının 6'ya düşürüldüğünü ifade eden Atalay, “Gazetelerin birleşmenin ardından daha kaliteli ve nitelikli sayılarla hizmet vermeye başladı. Kurumların, satmayan ve okunmayan gazetelere ilan vermek istemiyor. Bu nedenle de her gazetenin belli bir satış potansiyelini yakalaması gerekir” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Şehrivan Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer Aytaç Aykaç da BİK Şube Müdürlüğünün Van'da kurulmasının ardından çok önemli değişim yaşadıklarını, verilen eğitimlerle daha kaliteli gazete çıkarmak için çaba gösterdiklerini bildirerek, yerel gazetelere ve gazetecilere yönelik düzenli eğitim verilmesini istedi.

Karşılıklı soru cevaplarla son bulan toplantının ardından Vangölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) yönetimi tarafından BİK Genel Müdürü Atalay'a teşekkür plaketi verildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT