1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Atalay: En fazla oy Van'dan çıktı

Atalay: En fazla oy Van'dan çıktı

Atalay: En fazla oy Van'dan çıktı
A+A-

1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren Ak Parti Van Milletvekili Prof. Dr. Beşir Atalay, Van'daki oylarını yüzde 50 artırdıklarını vurgulayarak, "30 Büyükşehir içinde 7 Haziran'a göre oyunu en fazla artıran şehir Van oldu" dedi.


1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren Ak Parti Van Milletvekili Prof. Dr. Beşir Atalay, Van'daki oylarını yüzde 50 artırdıklarını vurgulayarak, "30 Büyükşehir içinde 7 Haziran'a göre oyunu en fazla artıran şehir Van oldu. Türkiye genelinde ise oyunu en fazla artıran üç ilden biriyiz. Dolayısıyla Vanlı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Doğrusu bize çok büyük bir destek verdiler. Yani yüzde 50'ye yakın bir oy artışımız oldu" dedi.

Son seçimlerde AK Parti'den 1. Sıra Adayı olarak Meclis'e giden Beşir Atalay, il binasındaki basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. 

Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, İl Başkanı Zahir Soğanda, Milletvekili Adayları Vahdettin İnce, Faruk Alpaslan, Ebubekir Kaçmaz, Ferman Yıldırım, SKM Başkanı İkram Dinçer, ilçe teşkilatları ve il teşkilatlarının katıldığı toplantıda Beşir Atalay çok önemli açıklamalarda bulundu.

ATALAY: TÜRKİYE İSTİKRARI SEÇTİ
1 Kasım seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra milletin huzur ve istikrar istediğine vurgu yapan Milletvekili Atalay, "Rabbimize hamdolsun Türkiye huzur içinde bir seçim yaptı ve tekrar bu seçimde AK Parti'yi tek başına iktidar yaptı. Milletimize teşekkür ediyoruz. Milletimiz 1 Kasım'da tekrar bir dönüş yaptı. Ciddi bir karar, beklenmeyen büyük bir teveccüh ve hamdolsun tekrar Türkiye istikrarı yakaladı. Tabi Ak Parti'nin ve hepimizin sorumlulukları da bu çerçevede çok fazladır ama biz tek başına iş başına dedik. Şimdi inşallah çok hızlı bir şekilde hükümetimiz kurulur ve hızlı bir şekilde iş başı yaparız. Çünkü hiç harcayacak zamanımız yok. Türkiye tekrar reformlarına devam eder. Tekrar demokratikleşme adımları, tekrar ekonominin canlanması, tekrar istikrar ve güçlenme inşallah cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne doğru daha büyük, daha güçlü bir Türkiye olacak. Bu çok önemli bir seçimdi ve sonuçları çok değerlidir. Bu seçim bir partinin iktidar olmasından öte Türkiye'nin geleceğiyle ilgili en kritik seçim ve en kritik kararların verileceği bir gün olacak. 1 Kasım Türkiye'nin tekrar hamdolsun talihini değiştirdi ve bizde hızlı bir şekilde işbaşı yapacağız. Van genelinde baktığımızda tabi Van'da teşkilatlarımızla, adaylarımızla çok planlı, çok kapsamlı, çok etkili bir seçim kampanyası yürüttük" dedi.

"ÇOK KAPSAMLI BİR SEÇİM ÇALIŞMASI YÜRÜTMÜŞTÜK"
Van'da seçim çalışmalarının 1 Ekim'de başladığını ifade eden Atalay, teşkilatla birlikte çok büyük bir kampanya yürüttüklerini belirterek, "Van'da çok kapsamlı bir seçim kampanyası yürüttük. Van büyük bir şehir onun için seçim çalışmalarımızı yürütmemiz için vaktimiz biraz kısa oldu. Biraz daha fazla vakit olsa daha fazla vatandaşımıza ulaşabilirdik ama 1 ayıda çok iyi değerlendirdik. Gitmediğimiz ilçemiz, köyümüz kalmadı. Çok iyi bir performans arkadaşlarımızla birlikte gösterdik. Ben burada başta Van halkımız başta olmak üzere teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

ATALAY: VANLILAR BİZİ BAĞRINA BASTI
Ak Parti Van Milletvekili Beşir Atalay, Van halkının kendilerine çok büyük bir teveccüh gösterdiğini belirterek, " Yani Van bizleri bağrına bastı. Doğrusu çok etkili seçim kampanyamızda bize çok ilgi gösterdiler. Her gittiğimiz yerde çok sıcak ilgi gördük ve neticede 1 Kasım seçim sonuçları olarak da Türkiye'de oyunu en fazla artıran illerden birisi olduk. 30 Büyükşehir içinde 7 Haziran'a göre oyunu en fazla artıran Van oldu. Türkiye genelinde ise oyunu en fazla artıran üç ilden biriyiz. Dolayısıyla Vanlı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Doğrusu bize çok büyük bir destek verdiler. Yani yüzde 50'ye yakın bir oy artışımız oldu. Bildiğiniz üzere 7 Haziran'da yüzde 19 küsur Van'ın kendi sonucu yurtdışı eklenmesiyle yüzde 20, şimdi yüzde 31 civarında ve yurtdışı eklenmesi herhalde daha yansımadı. Yüzde 31 civarında bir oy potansiyeline yükseldik. Bu yaklaşık yüzde 50 demektir. Küçük bir farkla 3. sıra milletvekili adayımız Vahdettin İnce çıkaramamış olduk ama istediğimiz iyi bir artışı da sağlamış olduk. Tabi bunu değerlendireceğiz. Bu seçimin sonuçlarını Van teşkilatı olarak iyi bir analiz edeceğiz. Nerelerde başarılıyız, nerelerde daha fazla çalışmamız gerekiyor. Ama ben özellikle Vanlı kardeşlerim için şunu ifade edeyim. Van bir dönüş yaptı biz bunu hep diyorduk. Van tekrar istikrara, huzura Türkiye geneliyle paralel gelişmeye bir dönüş yapmalı o dönüşü Van yaptı. Biz böyle kabul ediyoruz" dedi.

"VAAD ETTİĞİMİZ BÜTÜN YATIRIMLARI VAN'A GETİRECEĞİZ"
Seçim öncesi Van'ın sorunları hakkında Van'a özel seçim beyannamesi hazırladıklarını anlatan Atalay, sorunların çözümü noktasında çaba sarf edeceklerini ifade ederek, "Bu seçim kampanyasında bizim vadettiklerimiz var. Özel bir Van seçim beyannamesi hazırladık. İlimiz için, ilçelerimiz için o vaatlerimiz bizim için geçerlidir. Burada teşkilatlarımızla bir bütün olarak inşallah önümüzdeki dönemi o vaatlerimizi gerçekleştirmek için çalışacağız. En kısa sürede burada ortak akıl platformunu kuracağız. Tekstil Kentten başlayarak bütün projelerimizi hızlı bir şekilde geliştireceğiz. Büyük hastanenin açılışın inşallah bu yıl içinde yapacağız. Ak Parti iktidarından Van için, bölge için inşallah çok etkili hizmetler alacağımıza inanıyoruz. Ankara ve Van'da bunun platformlarını kuracağız. Van bu kararıyla bize dönüş yapmış oldu. Bizde inşallah bu dönemi öyle etkili değerlendireceğiz ki göreceksiniz ilimizin, ilçelerimizin çehresi değişecek. Sınır ticareti, Organize Sanayi Bölgesi, küçük sanayinin işleri, turizm, tarım kesimi, hayvancılıkla ilgili sorunlar akla ne gelirse hepsi bizim ajandamızda yer alıyor. Biz bunların takipçisi olacağız. O mekanizmaları kuracağız ve inşallah bu makro projeler bizim önceliğimiz olacak. Bu dönem Van ve ilçelerindeki gelişmeyi herkes görecek. Biz iddialıyız ve bize oy vermeyenler o zaman niye oy vermedik diye düşünecekler. Ama bizim alabileceğimiz azami oy değil bu daha Van'da bizim oyumuz var. Bu bütün oylarımızı alacağız" şeklinde konuştu.

"EKSİK KALAN REFORMLARI TAMAMLAYACAĞIZ"
13 yıllık bir iktidar birikimlerinin olduğunu belirten Atalay, eksik kalan reformları tamamlayacaklarını söyledi.

Atalay, "Anayasadan başlayarak, Allah'ın izni ile milletten aldığımız bu destekle sorunları bir bir ele alınacak. Bu dönem Türkiye için Cumhuriyeti'mizin 100'üncü yılına yaklaşırken çok ciddi bir ivme dönemi olacak. Hem ekonomide hem demokratikleşmede hem çözüm süreci gibi Türkiye'nin kronik sorunlarının çözülmesinde çok önemli bir istikrar dönemi olacak. Tabi 4 yıl seçim olmayacak. Önümüzde istikrarlı bir dönemde var. Yerel seçimler, genel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hepsi de 2019'da yapılacak. Milletimizde çok seçimli 2 yıl yaşadı. Dolayısıyla bu 4 yıl seçimin olmadığı, insanların harıl harıl çalıştığı bir dönem olacak. Bizde inşallah Ak parti hükümeti olarak hızlı bir iş başı yapacağız. Esasen yaptık gibi. Piyasalara bunun ne kadar olumlu yansıdığını hemen bugün gördük. Ve inşallah çok verimli bir dönem olacak." diye belirtti. 

Van'a bir bakanlığın verilip verilmeyeceği konusuna değinen Atalay, bunun cevabının başbakanda olduğuna dikkat çekerek, "Biz başbakanın yetki alanına girmek istemeyiz. Genel başkanımız, başbakanımız Ahmet Davutoğlu büyük bir seçim başarısı elde etti. 
Dolayısıyla kendi hükümetini de o kuracaktır. O alana biz girmeyiz. Onun takdiridir." dedi. 
 

İl ve ilçe teşkilatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini, ama aktif olunması için gerekli toplantıları yapacaklarını ifade eden Atalay, "Görev değişikliği gibi bir şey olmayacak. Zaten bu konular genel merkezimizin teşkilat başkanlığının işleri. Ama biz tabi şunun için gayret ederiz. Daha organize daha birbiri ile uyumlu bir çalışma dönemi olsun isteriz. Bunun için bütün arkadaşlarımız nasıl şu kampanyada seferber olduysa bundan sonrasında da bu işleri yürütmekte iş birliği yapacağız. Her teşkilatta bir manada dokunacağız. O da ilçelere gideceğiz, onlarla görüşeceğiz. Teşkilatlarımızla daha aktif bir dönem yaşayacağız. Teşkilatlarımızla ilgili en önemli husus içimizdeki ciddi ve büyük olan birlik ve beraberliktir. Bu en önemli husustur. Herkes bunu ister. İnşallah bu dönem Van'da hem teşkilat olarak kampanya dönemlerinde olduğu gibi bütün vatandaşlarla daha yoğun bir ilişki ve irtibatların güçlendirildiği bir dönem olacak." şeklinde konuştu. 

Van ortak akıl platformunu kurmakta acele edeceklerine işaret eden Atalay, "Çünkü istiyoruz ki kamu, özel STK kesimi, ilçelerimizin temsilcileri ile Van'ın sorunlarını birlikte ele alalım. Bir nevi şura olsun ve onu hızlı bir şekilde oluşturalım. Tabi valimizin ve kalkınma ajansımızın sekretaryasında yürüyecek işler bunlar. Ama biz siyasi kesim olarak bunu hızlandıracağız. Ondan sonrada Van'daki bütün kesimlerle bu çalışmaları yürüteceğiz. Burada hiçbir ayırım yapmayacağız. Büyükşehir belediyesi dâhil her kesimi o çalışmanın içine dâhil etmek istiyoruz. Tek parti iktidarının bereketinden ve gücünden çok fazla yararlanacağımızı düşünüyorum. Öyle de olacak inşallah" dedi. (Burhan Ergin - Bölge Gazetesi)

A+A-

HABERE YORUM KAT