1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR KISALACAK?

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR KISALACAK?

ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR KISALACAK?
A+A-

Süresi 6 ay olan kısa dönem ve 15 ay olan uzun dönem askerlik, yeni bir düzenleme yapılırsa kaç aya düşecek?

 

Erdoğan, yeni bir bedelli askerlik süresinin kesinlikle gündemlerinde olmadığını belirterek “Ama askerlik sürelerini kısaltabiliriz. Süreleri daha makul bir seviyeye çekeceğiz” dedi. Sürenin kısa dönem için 4 ay; uzun dönem için 12 ay olabileceği belirtiliyor.
 
Başbakan Erdoğan askerliğin kısalmasına yönelik çalışma yürüttüklerini açıkladı. AK Parti Kızılcahamam Kampı’nın son gününde Erdoğan yönetiminde tüm bakanlar, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin sorularını cevapladı. Söz alan vekillerden bir çoğu bedelli askerlikle ilgili talebi dile getirdi. Erdoğan da taleplerin çoğalması üzerine bedelli askerlik konusuna son noktayı koydu. Erdoğan şöyle dedi: “Daha önce bedelli uygulamamızı bir defaya mahsus yaptık. Üzerinden zaman geçmeden bir kez daha yapamayız. Kesinlikle gündemimizde olmadığını söyleyebilirim.
 
Askerde olana erken terhis 
 
Bize yakışan budur. Yerine askerlik sürelerini kısaltabiliriz. Buna yönelik, sürelere ilişkin yeni bir çalışma yürütüyoruz. Askerlik sürelerini daha makul bir seviyeye çekeceğiz.”
 
Star'ın haberine göre; Erdoğan ve Yılmaz makul sürenin ne olacağı konusunda ayrıntı vermezken, yükseköğretim mezunları için kısa dönem askerlik süresi olan 6 aylık askerliğin 4 aya, 15 ay olan uzun dönem zorunlu askerliğin de 10-12 aya düşürülebileceği belirtiliyor. Genelkurmay’ın askeri personel ihtiyacı göz önüne alınarak yapılan çalışmaya göre kısalmanın ne kadar olacağı belirlenecek. Askerlik süresindeki kısalmanın 2013 sonuna yetiştirilmesi planlanıyor. Düzenleme gerçekleştiği tarihte vatani görevini yapanların da yeni düzenleme çerçevesinde daha erken terhis hakkına kavuşacak. Düzenleme askerlik çağında olan milyonlarca genci ilgilendiriyor.
A+A-

HABERE YORUM KAT