1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ASKERİ ATAŞELERDEN BEKİR KAYA’YA ZİYARET

ASKERİ ATAŞELERDEN BEKİR KAYA’YA ZİYARET

ASKERİ ATAŞELERDEN BEKİR KAYA’YA ZİYARET
A+A-

Belçika, Alman, Norveç, İsviçre, Avusturya ve İsveç ataşeleri Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı ziyaret etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi açıklamasından sonra bölgede barışa olan büyük bir umut oluştuğunu söyledi.

 

 

 

Belçika, Alman, Norveç, İsviçre, Avusturya ve İsveç ataşeleri Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı ziyaret etti. Kaya’ya ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulanan Ataşeler, serbest bırakılmasından dolayı da Kaya’yı tebrik etti. Heyet adına konuşan Belçika Askeri Ataşesi Eric Hersens, “Umarım bundan sonra bu güzel coğrafyada artık özgür yaşarsınız” dedi. Diyarbakır, Nusaybin, Şırnak, Hakkari, Yüksekova ve Roboskili aileleri ziyaret ettiklerini son olarak da Van’a geldiklerini belirten Hersens, gezi amaçlarının ise, son dönemde yaşanan süreç ile ilgili olduğunu belirtti. Ankara’da değil, bölgede sürecin nabzını tutuklarını aktaran Hersens, “Sayın Öcalan’ın açıklamalarından sonra bölgede nasıl bir hava estiğini ve insanların ne düşündüklerini öğrenmek istedik. Bu nedenle sizleri ziyaret ettik” dedi.

 

\"\"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajlarının tüm dünya tarafından ilgi ile izlendiğini ve Öcalan’ın yeni bir sürecin başlatıcısı olduğunu söyledi. Öcalan’ın çağrısı ile daha öncede birçok kez karşılıksız ateşkes ilan edildiğini hatırlan Kaya, Öcalan’ın bu kez de yine tarihi bir adım attığını aktardı. Öcalan’ın açıklamalarının ardından bölgenin tamamında büyük bir umudun doğduğunu aktaran Kaya, ancak bunun batıya da sirayet etmesi gerektiğini belirti.

Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti. 

A+A-

HABERE YORUM KAT