1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Asker Ve Polisi Şehit Eden Teröriste Yardımdan Yakalanan 4 Sanığa 13 Yıl Hapis Cezası Ahmet Akbuğa Erzurum

Asker Ve Polisi Şehit Eden Teröriste Yardımdan Yakalanan 4 Sanığa 13 Yıl Hapis Cezası Ahmet Akbuğa Erzurum

Asker Ve Polisi Şehit Eden Teröriste Yardımdan Yakalanan 4 Sanığa 13 Yıl Hapis Cezası  Ahmet Akbuğa    Erzurum
A+A-

Erzincan'da geçen yıl Haziran ayında polis tarafından yaralı olarak yakalanan ve daha sonra hastanede ölen, 2 asker ile 1 polis memurunun şehit edilmesi olayına karıştığı tespit edilen Türkiye Komünis

Erzincan'da geçen yıl Haziran ayında polis tarafından yaralı olarak yakalanan ve daha sonra hastanede ölen, 2 asker ile 1 polis memurunun şehit edilmesi olayına karıştığı tespit edilen Türkiye Komünist Partisi (TKP/ML) terör örgütü üyesi 'Yılmaz' kod adlı Ali Çelik'e yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen 4 kişi, toplamda 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Terör örgütü TKP/ML üyesi 'Yılmaz' kod adlı Ali Çelik, geçen yıl Haziran ayında Tunceli'nin Ovacık ilçesi Büyükköy kırsalında örgüt mensupları arasındaki hesaplaşma nedeniyle karın bölgesinden vurularak ağır yaralandı. Örgütten kaçarak Tunceli'de bir eve sığınan Çelik, üç gün sonra Zeki Yıldız kız arkadaşı Nuruvan Dinler ve taksi şoförü Ayhan Memişoğlu, ile Cankat Keser, tarafından tedavi için İstanbul'a götürülmek istendi. Otomobille İstanbul'a doğru yola çıkan şüpheliler, Erzincan'da polisin yaptığı yol uygulaması esnasında yakalandı. Hastaneye kaldırılan terörist Ali Çelik hayatını kaybederken, kendisine yardım ve yataklık ettikleri öne sürülen 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. TKP/ML terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklanan Zeki Yıldız, Nuruvan Dinler, Ayhan Memişoğlu ve Cankat Keser, hakkında Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 314/2 maddesi kapsamında 7.5 yıl ila 15'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Bugün Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Zeki Yıldız, suçlamaları kabul etmedi. Yıldız, "Ben araçta kimlerin olduğunu bilmiyordum. Cankat benim arkadaşımdır. Ben kimseyle mesajlaşmadım. Terör örgütü ile bir bağlantım yoktur. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.
Mahkeme heyeti, 'Terör örgütü üyesi olmaksızın, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlarından TCK 314-2 ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası kapsamında Ayhan Memişoğlu ile Zeki Yıldız'ı 4'er yıl 6'şar ay 22'şer gün, Cankat Keser'i 3 yıl 1 ay 15 gün, Nuruvan Dinler'i ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı.
2 ASKER, 1 POLİS MEMURUNUN ŞEHİT EDİLMESİ OLAYINA KARIŞMIŞ
Erzurum TMK 10. madde ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise, yaralı olarak İstanbul'a götürülmek istenen ve Erzincan'da hayatını kaybeden terörist Ali Çelik'in 14 Ocak 2005 yılında Tunceli'nin Mazgirt ilçesi Şişik köyü kırsalında 2 askerin şehit edilmesi ve 3 askerin yaralanması, 6 Eylül 2010 günü Tunceli merkez Dinar Deresi mevkisinde 1 askerin şehit edilmesi, 13 Ağustos 2004 günü Mazgirt ilçesinde Mustafa Büyükkaya isimli vatandaşın öldürülmesi olayına karıştığı belirtildi.
(AA-AA-Y)

18.02.2013 15:51:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT