1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Asırlık "kırk Hatim" Geleneği

Asırlık "kırk Hatim" Geleneği

Asırlık kırk Hatim Geleneği
A+A-

Tokat'ın Zile ilçesinde asırlardır devam eden "Kırk Hatim" geleneğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Zile Merkez Ulu Camii'ni dolduran vatandaşlar 40 gün boyunca her gün bir hatim edilerek yapıla

Tokat'ın Zile ilçesinde asırlardır devam eden "Kırk Hatim" geleneğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Zile Merkez Ulu Camii'ni dolduran vatandaşlar 40 gün boyunca her gün bir hatim edilerek yapılan bu asırlık geleneğin feyzinden nasiplendi. Son hatim duasına, Zile Kaymakamı Nuri Özder, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Kadir Özköse, Kurra Hafızlarından Beyoğlu Kasımpaşa Piyale Camii İmamı İshak Danış, Konya'dan Mehmet Erarabacı, Burak Şen, ilçedeki din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Kur'an-ı Kerim öneminden bahseden Özköse, "Bizim dünyada ve ahiret te varlık sebebimiz Kur'an-ı Kerim'dir. Bizler Kur'an-ı Kerime sarıldığımız zaman Kur'an bize her güzelliğe kavuşturur. Kuran bize Allah'ın özel mektubudur, dileğidir, yaşam kılavuzumuzdur. Yaptığımız araştırmalarda Zile'deki kırk hatim geleneğinin bir asırdır değil, Şemsi Sivasi hazretlerinin kardeşi Zile'de meftun bulunan Muharrem Efendi'nin yazmış olduğu eserlerinde de bahsettiğine göre kırk hatim okumalarının ilçede yaklaşık beş asırdır devam eden bir gelenek" dedi.
Kırk Hatim'in son duası İlçe Müftüsü İlyas Akyazı tarafından yapıldı. Yoğun bir manevi coşkunun yaşandığı kırk hatim duasında camideki yoğunluktan dolayı cemaatın birçoğu da camii dışında duaya katıldı. İlçe müftülüğü tarafından cemaate Kur'an-ı Kerim hediye edildi.
(Nİ-SLH-Y)

12.01.2013 13:37:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT