1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Asim-der Kars'ta Soykırım Çadırı Açacak

Asim-der Kars'ta Soykırım Çadırı Açacak

Asim-der Karsta Soykırım Çadırı Açacak
A+A-

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER), Kars'ta Hocalı soykırımı ile ilgili fotoğraf sergisi açacak. ASİM-DER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Kars'ta 17 Şubat 2013 tarihi

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER), Kars'ta Hocalı soykırımı ile ilgili fotoğraf sergisi açacak.
ASİM-DER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Kars'ta 17 Şubat 2013 tarihinde açılacak Hocalı Soykırım resim sergisinin 4 gün halka açık kalacağını ve serginin amacının Ermenilerin yaptığı soykırımın bütün dünyaya duyurmak olduğunu belirtti.
Kars'tan sonra Erzurum ve Uşak'ta da soykırım çadırları açacaklarını ifade eden ASİM-DER Genel Başkanı Göksel Gülbey; "Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 yılında Ermenistan ordusu sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan 613 kişiyi en ağır işkenceler uygulayarak soykırıma tabi tutmuştur" dedi.
KATLEDİLENLERİN 83'Ü ÇOCUK 106'SI KADIN
Katledilenlerin 83'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i ise yaşlı ve 8 ailenin ise tamamen yok edildiğine dikkat çeken ASİM-DER Genel Başkanı Göksel Gülbey; "Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur. Bin 275 kişi ise rehin alınmış, 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin yakıldığı, birçoğunun kafa derilerinin yüzüldüğü, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır. Ermeniler tarafından Hocalı'da gerçekleştirilen bu vahşet, uluslararası camianın suç olarak kabul ettiği soykırım ve insanlığa karşı suçlar kapsamındaki tanımlamalarla birebir örtüşmektedir. Bizde açacağımız Soykırım Çadırlarında bu vahşeti fotoğraflarla tüm dünya ya duyuracağız" diye konuştu.
Hocalı Soykırım Çadırı'nda Azerbaycan Ankara Büyüleyiciliği ve Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu'nun vermiş olduğu CD, Kitap, broşürler ücretsiz olarak halka dağıtılacak.
(IÇ-AT-Y)

09.02.2013 11:18:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT