1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asansörler önce Allah'a sonra belediyelere emanet!

Asansörler önce Allah'a sonra belediyelere emanet!

Asansörler önce Allah'a sonra belediyelere emanet!
A+A-

Türkiye'de tembel insanların çokluğu asansörlere olan rağbeti arttırıyor. Asansörler çoğalınca devreye artık belediyeler giriyor. Asansörlerin güvenlikleri önce Allah'a sonra belediyelere emanet. Belediyeler artık bakım ve onarımları yapacak ve 7/24 mesai

Türkiye'de tembel insanların çokluğu asansörlere olan rağbeti arttırıyor. Asansörler çoğalınca devreye artık belediyeler giriyor. Asansörlerin güvenlikleri önce Allah'a sonra belediyelere emanet. Belediyeler artık bakım ve onarımları yapacak ve 7/24 mesaide olacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işlemeye başladı.

Kamuoyunda torba kanun şeklinde bilinen ve geçmiş dönemde Resmi Gazetede duyurularak uygulamaya giren "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", asansörlerin yıllık olarak kontrol ve aylık bakımlarına yönelik ilişkin önemli yenilikler getirdi.

APARTMAN ASANSÖRLERİNDE BÜYÜK TEHLİKE

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan bilgiye göre yapılan düzenlemeyle, asansörlerin yıllık periyodik kontrolleri belediye ve il özel idarelerinin yasal görevleri arasına eklendi. Böylelikle bugüne kadar kanuni zorunluluk olmadan belediye ve il özel idarelerince yürütülen kontrol görevi, yasal altyapıya kavuşturulmuş oldu.
Değişikliklerle yasal altyapısı oluşturulan yıllık periyodik kontrol faaliyetleri, doğrudan belediyelerce gerçekleştirilebileceği gibi yetkilendirilmiş muayene kuruluşlarıyla da yaptırılabilecek. Ancak belediyelerin ve yetkilendirilmiş muayene kuruluşlarının, yıllık kontrol işlemlerini yapabilmeleri için kanunla oluşturulması öngörülen komisyon kararı doğrultusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak şartları taşımaları gerekecek. Yapılan kontroller sonucunda, belediye ve il özel idareleri, güvenli olmayan asansörleri hizmet dışı bırakabilecek.

A+A-

HABERE YORUM KAT