1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Artvin Valisi Kalkan Camili'deki Karla Mücadele Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Artvin Valisi Kalkan Camili'deki Karla Mücadele Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Artvin Valisi Kalkan Camilideki Karla Mücadele Çalışmalarını Yerinde İnceledi
A+A-

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) Köyü'ne giderek, kar nedeniyle yolu her yıl yaklaşık 5 ay ulaşıma kapanan Camili bölgesi yolunun kışın da ulaşıma açık tutulması

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) Köyü'ne giderek, kar nedeniyle yolu her yıl yaklaşık 5 ay ulaşıma kapanan Camili bölgesi yolunun kışın da ulaşıma açık tutulması için oluşturulan karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceledi.
Garnizon Komutanı Piyade Albay Güven Dalgıç, 6. Hudut Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay Cevdet Yaşar, Borçka Kaymakam Vekili Eyüp Özdemir ve İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner ile birlikte Borçka ilçe merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki bin 890 rakımlı Camili Geçidi'nde Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını izleyen Vali Kalkan, çalışmalar hakkında Karayolları 102. Şube Şefi Mesut Balmumcu'dan bilgi aldı.
Vali Kalkan, burada yaptığı açıklamada, Karayolları ağında bulunan ve gerek çığ riski, gerekse yol açma çalışmalarının güç olmasından dolayı 6 köyün bulunduğu Camili bölgesi yolunun yılın yaklaşık 5 ayı ulaşıma kapalı kaldığını ifade ederek ''Camili bölgemizde kardan dolayı yolun 5 ay süreyle ulaşıma kapalı olması alışılagelmiş bir durumdu. Bu yıl valilik olarak bölgede bir ilki gerçekleştirerek sadece bölgeye hizmet edecek özel bir karla mücadele ekibi oluşturduk. Ekiplerimiz kar yağışı sırasında ve sonrasında sürekli olarak yolu ulaşıma açık tutmak için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor'' dedi.
Camili bölgesinde yaklaşık 60 kamu görevlisinin görev yaptığını belirten Vali Kalkan ''Bölgede Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, Piyade Hudut Karakolu, İlçe Jandarma Komutanlığı bulunuyor. Burada yaşayan halkımız, zorunlu hallerde ulaşımını ve hastlarını Gürcistan üzerinden 2 kilometre yaya yürüdükten sonra Gürcistan topraklarında Batum'a ulaşıyor, ardından Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş çıkış yapılabiliyordu. Bu da daha önceden yapılan iki ülke arasındaki protokollerle gerçekleştiriliyordu Ancak bu yıl farklı bir yol ve yöntem izledik. Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerinden oluşan özel bir karla mücadele ekibi oluşturduk. Ayrıca Karagöl yol ayrımı mevkisinde bir bakımevi istasyonu inşaatına başladık. Yakın bir zamanda bu inşaatın yapımı tamamlanmış olacak. Buraya özgü kurmuş olduğumuz ekibimiz, bakımevinde konaklayacaklar'' diye konuştu.
Bölgenin çığ ve heyelan riski barındığının da söyleyen Vali Kalkan, ''Çığ sezonunda, karla mücadele çalışmalarına ara vermek zorunda kalacağız. Burada görev yapan personelimizi riske edemeyiz. Çığ sezonu hariç yolu sürekli olarak ulaşıma açık tutmak için ekiplerimiz çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürecekler" ifadelerini kullandı.
Kurdukları karla mücadele ekiplerinin kısa vadeli çözüm olduğunu belirten Vali Kalkan, 'Nihai hedefimiz, uzun vadede yol sorununu çözecek Camili Tüneli inşaatını bir an önce hayata geçirmektir. Tünel konusunda Valilik olarak önemli bir mesafe kat ettik. Tünelin istikşaf raporları çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğü'müze bu raporlar gönderildi. Önümüzdeki günlerde proje ihalesi yapılacak. İnşallah bu projenin ihalesi en kısa zamanda gerçekleştirilir ve Macahel bölgesi bir tünele kavuşmuş olur. Tünelle birlikte Camili Bölgemiz, yılın on iki ayı ulaşım sağlanan bir bölge haline gelecek'' şeklinde konuştu.
Vali Kalkan, olumsuz hava koşullarına rağmen hayatlarını riske atarak gece gündüz mesai mefhumu gözetmeden karla mücadele çalışmalarını sürdüren başta Karayolları 102. Şube Şefi Balmumcu olmak üzere ekipte çalışan operatörlere teşekkür ederek, baklava ikramında bulundu.
Öte yandan bölgenin yoğun kar yağışı aldığını ve ilçeye ulaşımın güç olduğunu anımsatan Vali Kalkan, yarıyıl tatili için memleketlerine gidecek öğretmelerin yolda her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için yola çıkmadan önce ilçe kaymakamlığı ile Camili zirvesinde görev yapan Karayolları ekiplerine bilgi vermeleri konusunda uyarılarda bulundu.
(ZA-ÖS-Y)

19.01.2013 11:04:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT